13.12. 2020 6:00

Chcete, aby bola vaša záhrada farebná aj v zime? Držte sa tohto postupu

13.12. 2020 6:00

Chcete, aby bola vaša záhrada farebná aj v zime? Držte sa tohto postupu

Foto: archív

Počas zimy je záhrada v prirodzenom režime odpočinku, no to neznamená, že musí byť nudná, opadaná a bez farby. Opak je pravdou. A hoci nikomu nenapadne sadiť priesady do stuhnutej zeme, aj o zimnú pestrofarebnosť sa treba vedieť správne starať.

Ozdoby a krásy

Aj v zime môže byť záhrada skúseného záhradkára nielen zelená, ale aj pestrofarebná, a to aj v našich zemepisných šírkach, kde je mráz každoročným návštevníkom. Vďaka rôznym kultivarom sa už aj u nás dokážu udržať rastliny, ktoré pútajú farbami aj spod snehu. Príkladom je cezmína ostrolistá, ktorej zelené listy sú krásnej plnej farby a púta aj červenými zimnými plodmi. Zaujímavými sú aj skimmia japonica, brečtan a samozrejme aj slovenské dreviny ako smrek, borovica, borievka či jedla a mnohé ďalšie. No ani tie počas zimy netreba nechať napospas prírode.

Po výsadbe je potrebné chrániť korene

Ak ste si zimné stromčeky zasadili len v tomto roku, budú potrebovať zimnú údržbu. Dôvodom je, že koreňová sústava týchto stromov sa ešte nestihla tak rozšíriť do hĺbky, kde sa mráz už nedostane a po krutej zime by vás preto mohlo čakať nemilé prekvapenie v podobe vymrznutého stromčeka. Nové a menšie stromy je nutné okolo kmeňa a na zemi ochrániť pred mrazom vrstvou juty alebo netkanej textílie. Tá bude vhodnou izoláciou pred plazivým mrazom v kombinácii s námrazou.

Zdroj: marcos
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
13.12. 2020 6:00
Diskusia  ()
Diskusia
44