Architektka radí: Svahovitý pozemok má veľký potenciál - využite ho!

Architektka radí: Svahovitý pozemok má veľký potenciál - využite ho!

Foto: Ing. Anna SLOBODNÍKOVÁ

Pri kúpe takéhoto pozemku treba rátať s určitými úpravami a financiami navyše, keďže práca s terénnom je náročnejšia a nákladná. Na svahovitú záhradu treba myslieť hneď od úplného začiatku. Ale výsledok stojí za to.

Význam pôvodnej zelene

Ako píše Záhradkár, v svahovitej záhrade sa odporúča ponechať čo najviac existujúcej vzrastlej zelene. Hlavne v  zónach, kde by sklon svahu mohol presahovať viac než 30 stupňov. Dospelé mohutné stromy nielenže strmé svahy spevniazabránia tak prípadným zosuvom, ale predovšetkým vytvoria prirodzený tieň, ktorý v horúcich letných dňoch častejšie v záhradách vyhľadávate.

Znížia teplotu a  podporia biodiverzitu daného miesta. V prípade, že zdravotný stav stromu ohrozuje vašu bezpečnosť alebo vám strom nezapadá do vášho nového konceptu záhrady, bude nutné ho odstrániť a  správnym spôsobom vo svahovitých častiach nahradiť.

Staré prvky

V starších záhradách sa často nachádzajú svahové tvárnice, ktorými sa svahy stabilizovali. Dnes ich nahrádzajú modernejšie alternatívy, no rastliny v nich vysadené zvyknú neprosperovať. Veľká betónová časť a malá výsadbová plocha spôsobujú rýchlejšie prehrievanie a tým aj presychanie celej vysadenej plochy.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
12.9. 2023 15:00
Diskusia ()
Zdieľať článok