14.7. 2016 5:00

6 tipov na originálne záhradné chodníčky

14.7. 2016 5:00

6 tipov na originálne záhradné chodníčky

Záhradné cestičky z kameňa, štrku, tehly alebo betónu? Nech je vaša záhrada len o čosi väčšia ako dlaň alebo to je pestovateľská veľmoc, treba vyriešiť otázku, z čoho siu urobiť chodníčky. Hoci najľahšie sa zdá vyriešiť to vyliatym betónom, je dobré mať na pamäti, že po tomto chodníku budete chodiť celé roky, možno dokonca desaťročia. Oplatí sa teda porozmýšľať dlhšie a urobiť si cestičku, po ktorej bude radosť každý deň kráčať.

6 tipov na originálne záhradné chodníčky

Nášľapné kamene
Bridlicové kamene obrastené trávou sú v záhrade krásne, avšak nie celkom lacné, ak obraciate každé euro v ruke. Navyše, treba si dať extra záležať na tom, aby boli osadené do pevného podkladu, aby sa chodením nekývali alebo nevyčnievali, čo by mohlo spôsobiť problémy pri kosení. Zaujímavým riešením je tiež nenechať kamene obrásť trávou, ale rôznymi plazivými rastlinami - hodia sa na to napríklad modrá hviezda, machovička, prátia a podobne.

Prečítajte si: Ak sa vám nechce kosiť, majte v záhrade toto

Tehla
Výhodou tehlového chodníčka je najmä jeho zútuľňujúci efekt. Teplá farba tehly je pôvabná, no ich ukladanie je náročnejšie na trpezlivosť, pevný podklad a väčšiu zručnosť, aby sa časom tehly nerozpadávali a nekývali.

6 tipov na originálne záhradné chodníčky

Štrk
Štrk je rýchle riešenie a je o čosi lacnejší než okrúhle kamienky. Treba však myslieť aj na to, že aby sa nerozsýpal po trávniku, treba ho lemovať väčšími kameňmi, drevenými doskami a podobne. Plastové lemy tiež pripadajú do úvahy, no medzi trávnikom a prírodnými kamienkami môžu pôsobiť lacno, nehovoriac o ich odolnosti.

Pozrite sa: Ako si vyberať podlahu na terase

Betón
Betónové chodníčky nemajú medzi tvrdými cestičkami konkurenciu, pokiaľ ide o cenu. Horšie je to s ich vzhľadom. Ak chcete niečo originálnejšie, možno zvážiť napríklad úzke betónové „laty" alebo rôzne odliatky.

6 tipov na originálne záhradné chodníčky

Kombinácia betónu a kamienkov
Týmto spôsobom je možné vytvoriť veľmi zaujímavé efekty - po betónových dlaždiciach sa bude pohodlne a hlavne bezpečne chodiť - a ak sú škáry medzi nimi vysypané kamienkami alebo štrkom, spravidla býva ľahšia údržba. Odpadá síce kosenie, no aj tak je potrebné priebežne škáry zbavovať náletovej buriny, prípadne ich vystriekať postrekom proti burine.

Inšpirujte sa: 5 pravidiel romantických záhradných zákutí

Drevené dosky
Ak snívate o pružnom drevenom chodníčku, vyberte si odolné typy drevín, ináč si do troch rokov budete pripadať ako Sizyfos. Ideálne sa na tento účel hodia drevené podvaly, hoci nie všetci ekologicky založení farmári by si do bio-pôdy vybrali práve takýto chodníček.

Zdroj: nonka
14.7. 2016 5:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44