2.12. 2022 6:00

5 izboviek, ktoré vám rozkvitnú v zime: Aspoň jednu musíte mať

2.12. 2022 6:00

5 izboviek, ktoré vám rozkvitnú v zime: Aspoň jednu musíte mať

Foto: Pinterest/crocus.co.uk

Pre minimalistov i milovníkov jednoduchosti. Magazín Záhradkár predstavil 5 na bielo kvitnúcich izboviek, ktoré v zime skrášlia interiér.

Šlumbergeria

Poznáte ju skôr pod názvom vianočný kaktus. Jeho listy sa skladajú z plochých článkov, ktoré na starších exemplároch prevísajú. Na okrajoch sú zúbkované a na ich koncoch sa objavujú kvety. Známe sú najmä červené formy, avšak existujú aj oranžové či žlté odrody, ba dokonca i biele.

Pestovanie: Obľubuje polotienisté stanovište. Keď je vystavená priamym slnečným lúčom, žltnú jej listové výhonky. Počas rastu, od jari do konca leta, vyžaduje priemernú zálievku mäkkou vodou. Pozor však na premokrenie. Počas leta ju môžete v tieni letniť vonku na balkóne, v jeseni ju však treba preniesť opäť dnu. Na podporu kvitnutia je vhodná chladnejšia teplota okolo 12 °C , napríklad na schodišti alebo zasklenej lodžii. Ak sa ukážu prvé puky, začnite každé dva týždne s hnojením. V tomto období už treba, aby bola rastlina v teplej miestnosti na svetlom mieste.

Pozor na púčiky: Nároky na svetlo sa menia podľa ročného obdobia. V lete má rada polotieň a v zime počas kvitnutia zasa dostatok svetla. Keď nasadí púčiky, je dôležité ňou nehýbať, aby neopadali.

autor:  Oli
2.12. 2022 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok