21.8. 2019 21:00

4 triky, ktoré vám za pár eur vyčarujú viac súkromia v záhrade

21.8. 2019 21:00

4 triky, ktoré vám za pár eur vyčarujú viac súkromia v záhrade

Ako dosiahnuť viac súkromia v záhrade bez toho, aby ste museli kupovať ďalšie štvorcové metre?

4 triky, ktoré vám za pár eur vyčarujú viac súkromia v záhrade

Máte malý pozemok a v okolí mnoho ďalších susedov či dokonca viacposchodové budovy? Získať aspoň štipku súkromia vo vlastnej záhradke nebude jednoduché, hlavne ak sa nechcete celé dni pozerať do vysokej betónovej steny. Aj tu však existuje riešenie!

Pozrite si aj: Výstredný herec Robert Downey Jr. žije v mlyne: Takto ho prerobil!

Všetci poznáme čoraz rozšírenejšie usporiadanie, kde na malom pozemku stojí stavba, parkovacie miesto a na záhradu ostalo len zopár štvorcových metrov. Z posedenia na vlastnej terase či pred obývačkou sa stáva verejná záležitosť, veď sused si griluje možno len tri štyri metre od vás. Ako si teda vytvoriť trochu súkromia aj na obmedzenom priestore?

4 triky, ktoré vám za pár eur vyčarujú viac súkromia v záhrade

 

Za stenou

Riešenie v podobe plotov či betónových stien, ktorým sa napriek všetkému na mnohých miestach nevyhnete - spomeňme napríklad zástavbu v kopcovitom teréne, ktorý je potrebné spevňovať a upravovať práve pomocou stien alebo typickú radovú zástavbu v satelitoch veľkých miest - sme už videli všetci. Ak sa vám však predstava výhľadu do takejto steny nepozdáva, naplánujte si iné riešenie.

Pozrite si aj: Našli sme 5 super pomôcok, ktoré vám spríjemnia čas na záhrade či na balkóne

Áno, slovo plánovanie je v tomto prípade kľúčové. Ideálne totiž viaceré prvky vašej záhrady začleníte priamo do plánu, pred samotnou stavbou alebo vo fáze dokončovania záhrady a okolia domu. Premyslieť si všetko vopred vám dá veľkú výhodu.

Pozrite si aj: Túžite po luxuse a originalite v byte, ALE za pár centov? Dá sa to!

Na čo sa zamerať?

Dôkladne si zmapujte okolie. Čo vás ruší najviac? Pohľady susedov, vysoká budova v okolí alebo hluk a prašnosť neďalekej cesty? Rôzne problémy si totiž vyžadujú rôzne riešenia. Ak hľadáte súkromie a únik pred zvedavými pohľadmi z okien okolitých budov, múry alebo živé ploty nepostačia.

4 triky, ktoré vám za pár eur vyčarujú viac súkromia v záhrade

 

Než spravíte prvé zásahy alebo oslovíte architekta, zmerajte si výšku okolitých budov, je to rozhodujúce pri výbere jednotlivých „tieniacich" prvkov.

Pozrite si aj: Koberec alebo podlaha? V predsieni využijete viac TÚTO vec!

Ploty a steny

Ak môžete, vyhnite sa betónovým plotom ťahajúcim sa do výšky niekoľkých metrov. V prípade, že nie je iné riešenie, je vhodné pred tieto ploty vysadiť kríky, popínavé rastliny alebo záhony s trvalkami. Oplotenie a prehradenie z prírodných materiálov pôsobí estetickejšie a jednoduchšie sa zakomponuje do záhradného prostredia.

Pozrite si aj: Štýlové sklenené police prevzdušnia priestor a pôsobia luxusne

K tomuto účelu môžete použiť aj vyššie rastliny zasadené v nádobách. Ich výhodou môže byť to, že sa dajú presúvať kvôli prezimovaniu.

4 triky, ktoré vám za pár eur vyčarujú viac súkromia v záhrade

 

Chce to strom

Strom je dobrou voľbou, ak chcete dosiahnuť na pozemku tieň i súkromie, hlavne v prípade, že sú v blízkom okolí vyššie budovy. Nezabudnite, že väčšina stromov s klasickou hustou korunou dorastá do výšky, ktorá vplýva nielen na váš pozemok, platí to aj pre koreňový systém. Výsadbu stromov preto konzultujte so susedmi, rovnako dôkladne premyslite miesto výsadby - ideálne nie na okraji pozemku ale naopak, viac v jeho ústrednej časti.

Pozrite si aj: Pozrite sa na krb na 7 spôsobov!

Ak túžite po súkromí na terasách a balkónoch, zvážte výsadbu popínavých rastlín, z ktorých vzniknú živé steny. Dôležitá je správna voľba oporného systému a starostlivosť o samotné rastliny, aby boli dostatočne husté a slúžili i ako ozdoba.

Pozrite si aj: Naučte sa spolu s nami maľovať na hodváb

Náš tip: Zasaďte si fazuľu. Jej kvety budú krásnym oživením a z úrody budete mať úžitok aj o mnoho mesiacov neskôr.

Inšpirujte sa nádhernými záhradami v našej GALÉRII.

Zdroj: agáta
21.8. 2019 21:00
Diskusia ()
Zdieľať článok