10.3. 2017 6:00

10 rastlín proti úzkosti, depresii a stresu

10.3. 2017 6:00

10 rastlín proti úzkosti, depresii a stresu

Zeleň vo všeobecnosti pôsobí upokojujúco, no niektoré rastliny sú užitočné aj na tanieri alebo vo vonnom vrecúšku.

10 rastlín proti úzkosti, depresii a stresu


Záhradkárčenie je odjakživa známe aj ako účinná metóda na zlepšenie nálady, upokojenie mysle a aj ako liek proti úzkosti. Pohyb na čerstvom vzduchu, nech je to prechádzka po parku či lese alebo aktivita v záhrade, je bez pochyby dobrým spôsobom ako sa nepoddať splínu.

Kúpanie v zeleni: Ak chcú ženy dlhšie žiť, mali by sa obklopiť zeleňou

Ak trpíte výkyvmi nálad, úzkosťou, melanchóliou, mávate bez príčiny zlú alebo skleslú náladu, pomôžte si zbaviť sa jej aj tým, že si vybudujete ozajstnú záhradku U dobrej nálady - špeciálne vybranými rastlinami, ktoré vám v tom pomôžu. Medzi najsilnejšie „antidepresívne" rastliny a bylinky patria tieto... (A dobrá správa, viaceré z nich sa dajú aj zjesť!)

10 rastlín proti úzkosti, depresii a stresu

1. Mangold
Známy aj ako listová cvikla, mangold je v záhrade nielen krásne farebnou okrasou, ale poteší aj na tanieri. Jedia sa listy a stonky. Väčšinou nebýva náročný na pestovanie.
Mangold obsahuje veľa vitamínu C, vitamínov B1 a B2 a - čo je pri skleslosti dôležité - veľa železa, draslíka a flavonoidov, ktoré pôsobia ako antioxidanty.
Vypestovať ho v záhrade teda prinesie trojitý úspech: jednak z pestovateľských schopností, pretože nebýva chúlostivý; poteší oči a následne aj brucho.

Neviete, ako ho podávať?
Najjednoduchší recept je listy krátko povariť, scediť, osmahnúť ich na rozpučenom cesnaku a poliať citrónovou šťavou. Uvarený chutí aj s cesnakovým jogurtom.
V Chorvátsku ho zasa gazdinky pripravujú s rascou, zemiakmi a cesnakom podobne, ako u nás varíme kelový prívarok.

Vyrobte si zeleninové hriadky zo slamených balov

2. Fialové zemiaky
Fialové zemiaky pôvodne pochádzajú z Peru, ale jednu zaujímavú odrodu vypestovali aj naši susedia v Havlíčkovom Brode - volá sa Valfi.
Fialové zemiaky majú nielen tmavé plody, ale aj krásne modré kvietky, čiže pri okopávaní potešia dušu.
Sú zdravšie ako bežné biele alebo žlté zemiaky, pretože obsahujú viac antokyánov - látok s antibakteriálnym a protizápalovým účinkom. Ideálne je jesť ich mladé, pretože šupka obsahuje jód. Nervozita alebo zlá nálada je často spôsobená tým, že nás čosi bolí. Ak je to aj váš prípad, fialový zemiak bude váš kamarát.

10 rastlín proti úzkosti, depresii a stresu

3. Cherry paradajky
Drobné červené gombíky zlepšia náladu už len svojím roztomilým tvarom. Navyše, sú bohaté na lykopén, najsilnejší známy antioxidant rastlinného pôvodu. Ten chráni organizmus pred nádorovými ochoreniami, priaznivo pôsobí na srdce, krvný tlak a aj pokožku. Na cherry paradajkách je najlepšie to, že ani nepotrebujú záhradu - môžete ich dopestovať aj na balkóne.

10 byliniek, ktoré potrebujete na kuchynskom okne

4. Fazuľa čierne očko
Všetky strukoviny sa zídu už len na to, aby zlepšili trávenie a peristaltiku čriev. No biela fazuľa s čiernym očkom má medzi nimi špeciálne postavenie - a to nielen pre svoj zaujímavý vzhľad. Obsahuje totiž veľmi veľa folátu (kyseliny listovej).
Táto látka je mimoriadne dôležitá napríklad pri nedostatku železa, počas tehotenstva pre zdravý vývoj plodu. Podľa všetkého tiež hrá dôležitú úlohu pri fungovaní hormónov serotonínu, dopamínu a ďalších, ktorých nesprávne fungovanie nás robí podráždenými, zábudlivými alebo unavenými.

10 rastlín proti úzkosti, depresii a stresu

5. Oregano
Oregano - a ďalšie bylinky ako tymián, šalvia a mäta - obsahuje kyselinu kávovú. Nenechajte sa pomýliť, tá nemá nič spoločné s kofeínom. Kyselina kávová v kombinácii s kvercetínom, ktorý sa v oregane tiež nachádza, zmierňuje alergické reakcie a pomáha proti úzkosti, únave a depresii. Kyselina kávová sa nachádza aj v škorici, aníze, v slnečnicových semiačkach a hlavne v agranovom oleji.

Domáce recepty, ako sa zbaviť octomiliek na ovocí alebo kvetoch

6. Slnečnice
Okrúhle hlavičky slnečníc by nemali chýbať v záhrade dobrej nálady nielen preto, že pripomínajú slnko, ale hlavne pre užitočné látky, ktoré sa nachádzajú v semiačkach.
Okrem spomínanej kyseliny kávovej je to predovšetkým fenylalanín, látka, ktorá ovplyvňuje činnosť nervovej sústavy. (Ten nájdete aj v kvasniciach a tofu, ale tieto potraviny vo váze nepotešia, však?) Slnečnice prilákajú do záhrady život - včely aj čmeliakov, vtáčiky aj motýle... A možno nám pripomenú básničku o tom, že „štěstí je jenom muška zlatá..."

10 rastlín proti úzkosti, depresii a stresu

7. Levanduľa
Na upokojenie od stresu je levanduľa starý známy liek. Svojou príjemnou vôňou priláka včely a odpudí doterné komáre. Poteší v skrini ako prostriedok proti moliam, na vankúši ako uspávačik a v letnej limonáde s citrónom ako relaxačné potešenie. Levanduľa nebýva zvlášť náročná na zálievku a vydrží aj v skalnatej pôde, no ak sa o ňu budete dobre starať, prinesie radosť niekoľko rokov.

5 najväčších chýb slovenských záhrad - a ako sa im vyhnúť

8. Rumanček
Rumanček je jednou z prvých byliniek, ktoré človeku zídu na um, keď nemôže zaspať. Podobne ako oregano obsahuje kyselinu kávovú, no v čaji chutí oveľa lepšie! (Pssst: Nie všetky odrody harmančeka chutia rovnako. Niektoré majú mierne horkastú chuť. Ak chcete najlepšiu chuť v čaji, pestujte tzv. nemeckú odrodu, ktorá býva vyššia a vzpriamenejšia.)

10 rastlín proti úzkosti, depresii a stresu

9. Pupalka
Pupalka dvojročná je v zásade divá rastlina, ktorú poznáme najčastejšie v podobe pupalkového oleja. Ten sa užíva pri menštruačných ťažkostiach alebo problémov počas menopauzy. No je známe, že v Severnej Amerike sa v 17. storočí používala aj pri rôznych kožných problémoch. Nie každý si asi bude doma prácne vyrábať pupalkový olej, no možno si aspoň pár semiačok podrviť do šalátu spolu s ľanovými semiačkami.

3 dôvody, prečo by ste mali pestovať kvety priamo v zeleninovej záhrade

10. Ľubovník
Ďalšou divorastúcou bylinkou, ktorú si možno pre radosť vysadiť v záhrade, je ľubovník bodkovaný. Toto známe bylinné antidepresívum dostanete kúpiť aj v lekárni ako sypaný alebo vreckový čaj. Najúčinnejší je však z čerstvých kvetov - avšak pozor! Nesmiete ho vypiť viac ako 3 dl denne. Upokojujúci čaj z ľubovníka pomôže pri jarnej únave, počas klimaktéria, ale aj pri žalúdočných vredoch. Je však tou bylinkou, ktorú treba užívať opatrne - ľubovníkom sa možno predávkovať.

Zdroj: nonka
10.3. 2017 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok