4.10. 2016 6:00

10 byliniek, ktoré potrebujete na kuchynskom okne

4.10. 2016 6:00

10 byliniek, ktoré potrebujete na kuchynskom okne

Varenie s čerstvými bylinkami je sexi a aj zdravé. Často totiž bylinkami zaujímavo doplníme chuť jedla a môžeme obmedziť soľ bez toho, aby sme varili „nemocnične". Aké bylinky sa vyplatí pestovať na okne?

10 byliniek, ktoré potrebujete na kuchynskom okne

Okrem tradičného petržlenu, pažítky a bazalky sa treba obzrieť za novými chuťami, ako napríklad:

- Bobkový list: Je to trvalka, ktorá nie je náročná na pestovanie, aj ju postavíte do okna, ktoré je orientované na západ alebo východ a doprajete jej miesta. Bobkový list totiž potrebuje prúdenie vzduchu (nie prievan), aby prosperoval.

10 byliniek, ktoré potrebujete na kuchynskom okne

- Aníz: Správne bedrovník alebo Pimpinella anisum. Ide o bylinku, ktorá nie je náročná na svetlo, ale potrebuje stabilnú teplotu, inak nebude stáť za veľa.

- Oregano: Podobne ako petržlen, táto bylinka potrebuje slnko a teplo. Ideálne sa jej teda bude dariť v kuchyni, ktorej okno je situované na juh.

Prečítajte si: Ak nie je dosť miesta na okne, pestujte kuchynské bylinky takto

- Rozmarín: V kuchyni ho oceníte nielen k mäsu alebo pečeným zemiakom, ale hlavne preto, že krásne rozvonia kuchyňu. Je vraj aj dobrým signalizátorom blízkej svadby - keď rozkvitne, treba chystať šaty! ;)

- Šalvia: V záhrade spravidla ide o dosť expanzívnu rastlinu. Aby sa jej darilo na kuchynskom okne, potrebuje slnko a pomenej zalievania.

10 byliniek, ktoré potrebujete na kuchynskom okne

- Estragón: Alebo palina dračia sa pestuje v dvoch odrodách - francúzskej a ruskej. Prvá má jemnejšiu chuť, druhá je zasa odolnejšia, čiže si stačí vybrať.
Estragón sa hodí do mastnejších jedál, pretože uľahčí ich trávenie a je vhodný aj pre diabetikov na reguláciu hladiny cukru.
Kedysi sa o ňom tvrdilo, že dokáže zahnať draka. Testovať túto poveru vo chvíli, keď sa v kuchyni objaví dračica, však rozhodne neodporúčame.

- Tymián: Bylinka sa podobá materinej dúške a má aj podobné účinky. Dobre pôsobí na dýchacie cesty alebo rôzne infekcie.
Možno ho uviazať spolu s inými bylinkami do tzv. bouquet garni, viazanky byliniek, ktorú vhodíme do polievky alebo omáčky, aby prevoňali jedlo.
Viazanku najčastejšie tvorí tymián s bobkovým listom a petržlenom, ale možno ju obohatiť aj o rozmarín, estragón, bazalku... jednoducho hocijaké bylinky, ktoré práve máme poruke.

Zdroj: nonka
4.10. 2016 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok