14.11. 2013 3:00

Zlatá farba v interiéri: Čomu všetkému pristane?

14.11. 2013 3:00

Zlatá farba v interiéri: Čomu všetkému pristane?

Mramor, striebro a zlato poznáme zo starobylých palácov, ktoré sa nám dochovali až do súčasnosti. Materiály spájané s luxusom prirodzene vzbudzujú rešpekt. Kým sa ich rozhodneme uplatniť v našej domácnosti, predchádza tomu dlhé uvažovanie. Na jednej strane sa bojíme reakcie najbližšieho okolia, na druhej strane sa bojíme hlbšie siahnuť do svojej peňaženky. Ale niekedy veci môžu byť úplne inak, ako sa v skutočnosti javia.

Zlatá farba v interiéri: Čomu všetkému pristane?

 
Nechtiac prehliadaná
So zlatom sa nám spájajú rôzne asociácie. Od zlatých tehál cez diadém až po rozkošné módne či bytové doplnky. Straky by na zlaté predmety vedeli vzniesť azda najlepšie ódy. Všetko čo sa blyští, predsa neunikne ich pozornosti. Zlatá farba v interiéroch nebýva často zastúpená. Buď si na ňu netrúfame, lebo sa domnievame, že náš príbytok nie je pre zlatú dostatočne veľkolepý, alebo ju v rámci farebnej palety nechtiac prehliadame.

Miesto plné detailov
Kde sa so zlatou najčastejšie v interiéri stretávame? V kuchyni a jedálni. Jedálenský servis je poplatný iným estetickým kritériám, a preto nám nenápadný zlatý detail neprekáža. Zlatá farba pôsobí honosne a pri príležitosti osláv jej zakomponovanie do výzdoby je vyslovene žiadané. Zlatý podnos, držiak na servítky alebo dizajnový príbor by nemali na stole chýbať. Vkusne pôsobia aj svietidlá, ktoré pôsobia za týchto vizuálnych okolností ako žiariace slnká.

Zlatá farba v interiéri: Čomu všetkému pristane?
Správne ju nadávkovať
Zlatou farbou môžeme akcentovať aj moderne zariadený interiér. Zlatá vo forme doplnkov každodennej potreby, ako spinky na papier alebo nožnice, svojsky ozvláštnia interiér. Ďalšou miestnosťou, kde môžeme prísť do kontaktu s týmto nevšedným odtieňom, je obývacia izba, v ktorej sa rád ujíma role šperku. Aby zlatá farba v priestore dokonalo fungovala, stačí, ak ju v ňom správne nadávkujeme. O príjemnú atmosféru sa dokáže postarať i dekoratívny vankúš.

Vyhrať nad priemernosťou
Keď sa nad výskytom zlatej v domácnosti lepšie zamyslíme, zistíme, že jej to pristane i v kúpeľni. Uterák so zlatým vzorom pôsobí síce trochu snobsky, ale to vôbec nevadí. K zlatej farbe, ktorá má schopnosť prehriať interiér ako letné slnko na pravé poludnie, sa nestavajme rozhodne odmietavo. Zabudnime na klišé a spravme si po svojom. Veď keby dizajnéri nedisponovali toľkou odvahou, neuzreli by nikdy svetlo sveta zaujímavé kreácie.

Zdroj: katarína
14.11. 2013 3:00
Diskusia  ()
Diskusia
44