18.9. 2021 9:29

Zaláskované náušničky

18.9. 9:29

Zaláskované náušničky

Malé nežné srdiečka vám zjemnia tvár na počkanie. Návod na tieto drobné poklady Mollie prezradila šperkárka Maťa Mancová.

Sú drobné, nežné a také jednoduché! Srdiečkové náušnice však nie sú aktuálne iba na Valentína, ale každý deň, keď ste ľúbená či zaľúbená. Živicová metóda, ktorá sa pri ich výrobe používa, nie je zložitá, takže ju zvládnu aj úplné šperkárske začiatočníčky. Pohrajte sa so svojou fantáziou a vyrobte si aj iné tvary, prípadne zainvestujte do komponentov zo striebra, aby ste mohli náušničky nosiť aj keď máte citlivú pokožku.

Nachystajte si:

- šperkové lôžka na kryštálovú živicu

- kryštálovú živicu
- obľúbený motív (najlepšie na pevnom papieri)
- drevené lekárske paličky na rozmiešanie živice
- kúsok polystyrénu

- nožnice, ceruzku, lepidlo
- ochranné rukavice, prípadne aj rúško

Ceruzkou obkreslite tvar lôžka na  papierový motív, ktorý ste si vybrali a ktorý chcete použiť do náušničky alebo prstienka.

Zaláskované náušničky

Obkreslené tvary čo najpresnejšie vystrihnite a dôkladne nalepte do lôžka.

Zaláskované náušničky

Do polystyrénu, prípadne aranžérskej hmoty, osadíme lôžka náušníc tak, aby sa nehýbali. Ak by lôžka neboli dostatočne  stabilné, mohli by sa počas ďalšieho postupu pohnúť a živica by sa vyliala, čím by celá práca vyšla nazmar.

Zaláskované náušničky

Teraz si pripravte živicu. Kryštálovú živicu namiešajte podľa návodu na obale. Pripravenú hmotu pomaly nanášajte do šperkových lôžok pomocou lekárskej paličky (alebo iného dreveného či plastového predmetu). Odhadnúť množstvo živice pre jeden šperk je veľmi jednoduché – prestaňte hmotu pridávať, keď dosiahne okraj. Ak by totiž živica pretiekla, poškodila by samotné lôžko.

Zaláskované náušničky

Keď sú všetky lôžka vyplnené ­ hotovo! Teraz sa už len treba vyzbrojiť riadnou dávkou  trpezlivosti. Dôležité je s podložkou (polystyrén/aranžovacia hmota), na ktorej sa šperky nachádzajú, nemanipulovať. Živica stuhne približne do dvoch dní (záleží od jej výrobcu).

Zaláskované náušničky

Foto: Martina Mancová

Maťa Mancová
Začínala s cameo šperkami, má však rada aj FIMO hmotu, decoupage, no najmä živicovanie. „Do každého šperku vkladám kúsok seba samej, je odrazom mojej osobnosti, momentálnych nálad a pocitov. Takto sa môžem do sýta kreatívne vyblázniť a obrovským bonusom je radosť, že vďaka mojim šperkom sa ženy môžu cítiť krajšie a sebavedomejšie.“ Podľa Mati je najväčšou prednosťou živicovej tvorby jej rozmanitá využiteľnosť. „Keďže je číra ako sklo, umožňuje mi zvečniť si krásne spomienky, fotky, či len jednoducho obľúbené motívy.“ Martininu tvorbu nájdete na jej profile na Sashe.sk/matushka.

18.9. 2021 9:29
Diskusia ()
Zdieľať článok