29.4. 2012 6:00

To je balkón!

29.4. 2012 6:00

To je balkón!

Kreslo, kvetiny a dobrá nálada. Byt bez balkónu je ako park bez lavičky. Je to miesto ako každé iné, ktoré si viete spodobniť podľa vašich snov a potrieb.

To je balkón!


Keď slnko svieti
Mať balkón je jednoznačne skvelé a ešte k tomu s dobrou orientáciou je priam výborné. Ak si neviete predstaviť ráno bez dúška chutnej kávy popíjanej na balkóne, určite vás poteší zistenie, že máte balkón s orientáciou na východ a do tváre sa vám opiera prebúdzajúce sa slnko. Radi trávite víkendy s knihou v ruke? Orientácia na juh zabezpečí, že vás balkón bude počas dňa zaliaty slnkom. Aj západná orientácia má svoje čaro, severná už menšie.

To je balkón!
Bosými nohami
Ako si zútulniť balkón? Presný návod neexistuje, ale budeme sa vás snažiť aspoň trochu inšpirovať. Začneme podlahou, s ktorou sa dá tvorivo vyhrať. Drevená podlaha, kamienky s doskami, keramická dlažba alebo koberec? Predstavte si koľko variant existuje, ale po ktorej siahnuť? Ak vám balkón slúži ako relaxačná zóna, drevená podlaha je pre bosé nohy prijeteľnejšia. Veľa polievate rastliny, lebo ste z vášho balkónu spravili malú botanickú záhradu? Keramická dlažba je z hľadiska účelu vhodnejšia.

Čitateľský kútik
Máte doma solitérne kreslo? Umiestnite ho do rohu balkóna a vytvorte si čitateľský kútik. Priestor balkóna býva obvykle skôr skromnejší ako rozlohovo veľkorysejší, a tak sa na neho zmestia nanajvýš dve stoličky a malý stolík. Zadovážte si štýlový nábytok, alebo zrekonštruujte nejaký starší a nafarbite ho veselou farbou. Pestré kvetináče sú ozdobou balkónov ako aj vankúše na stoličkách.

Výška a druh zábradlia diktujú síce charakter balkóna, ale dá sa to trochu okabátiť. Vzhľadom na jednotné pôsobenie bytového domu, väčšie zásahy nie sú dovolené, ale váš problém s priesvitným zábradlím zvládnete, ak sa rozhodnete pre vhodné rastliny a okrasné stromčeky.

Zdroj:  katarína 
29.4. 2012 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok