23.11. 2013 10:00

Tablet či čítačka? Vyberte si podľa vášho očakávania

23.11. 2013 10:00

Tablet či čítačka? Vyberte si podľa vášho očakávania

Foto: Archív firiem

Záleží na tom , čo od nich očakávate.

Kým pri komunikácii, práci s internetom, multimediálnej zábave a hrách má navrch tablet, pri čítaní elektronických kníh a učebných textov je to presne naopak. Ešte pred pár rokmi nikto netušil, aký obrovský úspech zožnú. Napriek tomu sa stali hitom a podľahli im všetky vekové kategórie.

Nedávno ma o neodolateľnom kúzle tabletov utvrdil pohľad na starú pani typu rozprávkovej babičky, ktorá sediac v čakárni u veterinára, vytiahla z tašky tablet a spolu so svojím orieškom sledovali zábavné videá.

Skrátka, jednoduché ovládanie tabletu intuitívne zvládnu aj malé deti či anti-technické typy, ktoré si pri PC museli zapisovať podrobný postup, ako zapnúť počítač a preklikať sa k e-mailom.

Tablet je výborný spoločník pre študentov, ktorým odľahčí tašku od nosenia ťažkých učebníc a zošitov.

Stiahnu si elektronickú verziu skrípt, dokonca si do nich môžu značiť poznámky, zapísať či jednoducho natočiť prednášku. Samozrejme, pri písaní dlhších textov je už potrebné dokúpiť si bezdrôtovú klávesnicu, najlepšie takú, ktorá je integrovaná do obalu tabletu a zároveň poslúži ako stojan.

Pri výbere sa rozhodne nedajte zlákať cenou, ktorá, začína na hranici okolo 65 eur. Odporúčame aspoň zlatú strednú cestu s cenou okolo 200 eur. K top modelom sa radia Apple iPad, Samsung Galaxy Note 10.1, Sony Xperia Tablet Z či Asus Nexus 7. Za kvalitu si však aj priplatíte, ich cena prekročila 300 eur.

Prenosná knižnica

Hoci by sa zdalo, že čítačky nemôžu konkurovať multifunkčným tabletom, predsa len majú svoje neodškriepiteľné prednosti. Samozrejme, s ohľadom na oblasť, pre ktorú sú určené. Jednoznačne vedú v čitateľnosti matného displeja s elektronickým atramentom, ktorý pôsobí ako novinový papier a je dobre viditeľný aj na priamom slnku.

Druhé pozitívum je výdrž batérie. Kým pri tabletoch rátajte orientačne s výdržou okolo 10 hodín, čítačky vydržia na jedno nabitie približne mesiac. A do tretice, čítačky sú oveľa ľahšie.

Na porovnanie: väčšina tabletov má hmotnosť nad 500 g, pri čítačkách sa pohybuje okolo 170 g. Pri dlhšom čítaní by ste tento rozdiel pocítili. Máte doma tínedžera, ktorý presedí hodiny pred notebookom s vysvetlením, že sa učí z prezentácií, ktoré im zavesia vyučujúci na stránku školy?

Aby ste nemuseli kontrolovať, či sa jednoducho nepreklikne do obľúbenej bojovej hry vo chvíli, ako opúšťate jeho študovňu, riešením je čítačka.

Väčšina modelov podporuje pdf formáty aj prezentácie v Powerpointe. Bonus navyše je, že displej s elektronickým atramentom nezaťažuje oči tak ako klasický monitor. Cena čítačiek sa začína od 60 eur.

autor:  Inéz Búci
23.11. 2013 10:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44