15.3. 2010 4:00

Prerábame bytové jadro

15.3. 2010 4:00

Prerábame bytové jadro

Opotrebovanosť, nefunkčnosť, nepohodlie, takmer žiadna estetika – toto sú najčastejšie dôvody, prečo sa v rámci rekonštrukcie starších bytov sústreďujú ich majitelia aj na výmenu bytového jadra.

Prerábame bytové jadro

Pred rekonštrukciou
Z hľadiska dispozície bytu si treba uvedomiť nadväznosť jednotlivých priestorov a podľa toho zvážiť, či budeme riešiť kúpeľňu a toaletu ako jednu miestnosť, alebo máme dostatok miesta a môžeme si dovoliť samostatnú kúpeľňu a samostatné WC.

Pri menšom byte je však vhodnejšie tieto dva priestory spojiť. Získame tým jednu väčšiu kúpeľňu, do ktorej umiestnime sprchovací kút, umývadlo a toaletu a prípadne nám zostane aj priestor pre práčku. S použitím súčasných materiálov môžeme aj z malého priestoru vytvoriť modernú, estetickú a komfortnú kúpeľňu.

Pre rekonštrukciou si treba premyslieť, či uprednostníme sprchovanie alebo kúpanie. Pri menšej kúpeľni je vhodnejší sprchovací kút, ktorý opticky zväčší malý priestor. Aj keď samozrejme, vaňa je vaňa.

Ak už máme v byte priechodnú kúpeľňu a púšťame sa do rekonštrukcie, vhodným riešením by bolo uzavrieť ju. Vytvorenie kúpeľne ako samostatného uzavretého priestoru určite stojí za to a istotne to ocení celá vaša rodina.

Aký materiál vybrať
Pri výstavbe nového bytového jadra si môžeme vybrať nielen spôsob jeho realizácie, ale aj materiál, ktorý pri rekonštrukcii použijeme. Čo sa týka stavebných technológií, používa sa buď murovanie z pórobetónu alebo vyhotovenie stien zo sadrokartónových dosiek.

Ak nemôžeme zaťažiť existujúce konštrukcie, vhodnejšie je zvoliť si na vybudovanie bytového jadra sadrokartón. Výhodou jeho použitia je rýchla a jednoduchá montáž a možnosť pohodlného vyrezávania potrebných otvorov. Jeho nevýhodou však je, že na takto postavené steny nemožno zavesiť sanitárne predmety. Najprv im totiž musíme vytvoriť podperné konštrukcie.

Pri murovaní stien bytového jadra z pórobetónu je práve možnosť zavesenia sanitárnych predmetov veľkou výhodou. Ak jadro murujeme z pórobetónu, musíme počítať s náročným vysekávaním drážok na rozvody. Na daný spôsob rekonštrukcie však už potrebujeme stavebné povolenie a posudok statika. Tento spôsob rekonštrukcie bytového jadra je aj finančne náročnejší.

Zdroj: andrej
15.3. 2010 4:00
Diskusia ()
Zdieľať článok