25.2. 2013 7:00

Prenosné vykurovacie telesá rýchlo zahrejú

25.2. 2013 7:00

Prenosné vykurovacie telesá rýchlo zahrejú

Foto: cordivaridesign.it

Ak chcete mať po príchode domov teplo čo najrýchlejšie, zabezpečte si prenosné vykurovacie teleso. Hodí sa predovšetkým na občasné vykurovanie, dlhodobejšie používanie vyjde poriadne draho.

Možností, ako rýchlo vyhriať chladnú miestnosť, je niekoľko. Sú to síce investične nenáročné zariadenia, no ich prevádzka už lacná vôbec nie je. Využívajte ich preto len príležitostne alebo vo chvíľach, kým sa ohreje teleso ústredného vykurovania.

RÝCHLE A PRENOSNÉ TEPLO

Ak by ste si radi vykúrili niektorú z uzavretých miestností bytu, môžete použiť teplovzdušný ventilátor. Toto zariadenie všetku elektrickú energiu premení na teplo, ktoré ventilátor vháňa do priestoru.

Vďaka tomu sa vzduch v miestnosti ohreje veľmi rýchlo. Negatívom je zvírenie prachových častíc v okolí. Teplovzdušný ventilátor nemá žiadnu tepelnú zotrvačnosť, hreje len vtedy, kým je zapnutý. Vyrábajú sa v minimálnych veľkostiach, preto sa pre ne nájde miesto takmer všade. Ich cena sa pohybuje od 19 do 40 eur.

Podobný typ je teplovzdušný konvektor. Ten nasáva studený vzduch do spodnej časti zariadenia, vnútri sa ohrieva a teplý vracia späť do miestnosti. Výhoda je jednoduchá regulácia, ktorá umožňuje vyhriať obytný priestor podľa potreby. Na zrýchlenie cirkulácie teplého vzduchu v miestnosti sa dá použiť tiež ventilátor. Zaobstarať si ho môžete od 20 eur.

BEZ VÍRENIA VZDUCHU

Halogénové a infračervené ohrievače fungujú tak, že najskôr ohrievajú predmety a ľudí v miestnosti a až potom sa od nich teplo odráža do priestoru.

Teplo sa teda vytvára pomalšie ako pri priamom ohreve vzduchu, ale nevíri sa prach ako pri ventilátoroch. Drobné úskalie je, že ohrievače musíte nasmerovať priamo na miesto, ktoré chcete zohrievať. Niektoré typy disponujú automatickým otáčaním. Cena takýchto zariadení je od 16 eur.

HREJE AJ PO VYPNUTÍ

Ďalšia možnosť sú elektrické radiátory, v ktorých elektrický prúd ohrieva olejovú náplň. Hrejú podobne ako klasické radiátory. Bonus navyše je ich veľká tepelná zotrvačnosť.

To znamená, že sálavé teplo z radiátora sa uvoľňuje pomaly a teleso hreje ešte určitý čas po vypnutí. Nevýhoda je o niečo vyššia spotreba energie. Väčšinou sa vyrábajú ako mobilné na kolieskach. Ich cena sa odvíja od počtu rebier a začína na hranici 50 eur.

TROCHA FYZIKY

Pri zapnutí vykurovacieho telesa vás môže prekvapiť vyhodenie poistiek a nemusí to byť jediná nepríjemnosť. Preto sa pri výbere poraďte s niekým, kto sa vyzná v elektroinštalácii domu a povie vám, aký veľký spotrebič môžete zapojiť do existujúceho zásuvkového okruhu.

Bežne sa do jedného okruhu zapájajú spotrebiče s maximálnym príkonom 2 200 W na istič zásuvkového okruhu 10 A. Ak budete mať v byte všetky zásuvky istené jediným ističom 10 A a budete mať zapojenú lampu 100 W, televízor 120 W a počítač 120 W, na vykurovacie teleso zostane len 1 730 W. Ak chcete v byte či dome používať viacero elektrických vykurovacích telies, potrebujete viac samostatne istených zásuvkových obvodov.

NEZABÚDAJTE NA BEZPEČNOSŤ

Uistite sa, že kupované vykurovacie teleso spĺňa príslušné normy. Nebezpečné môže byť aj pri nesprávnom používaní a namontovaní. Povrchová teplota telesa je pri prevádzke vysoká a môže spôsobiť vznietenie okolitých horľavých materiálov. Zásada by malo byť umiestnenie telies pri najviac ochladzovaných plochách, pod okná a k vonkajším stenám.

autor:  Adela Motyková
25.2. 2013 7:00
Diskusia  ()
Diskusia
44