26.5. 2019 0:00

Papierové kvety sú nádherná dekorácia: Takto sa ich naučíte

26.5. 0:00

Papierové kvety sú nádherná dekorácia: Takto sa ich naučíte

Papierové kvety sú naozaj krásne a na rozdiel od živých, nikdy nezvädnú. Naučte sa, ako ich urobiť a rozkvitnú vám jeden za druhým rovno pod rukami.

Papierové kvety sú nádherná dekorácia: Takto sa ich naučíte

Kreatívna lektorka

Kreatívnej tvorbe s papierom a technikám ako sú scrapbooking a cardmaking sa už niekoľko rokov venuje Martina Valešová. Organizuje kreatívne kurzy, na ktorých učí svoje „kurzistky" ako používať ktoré materiály a pomôcky.

Prečítajte si aj: Leto v štýle DIY: 48 skvelých nápadov 

Od strapatých astier po ruže

Tvorenie kvetov z papiera je nenáročné na materiál a pomôcky, vyžaduje si však trochu viac trpezlivosti a času. Dajú sa vyrobiť strapaté astry, pivónie, ruže či gerbery z papiera s gramážou od servítok po kartón. Snáď neexistuje kvet, ktorý by sa nedal vyrobiť.

 
Do stredu kvetov môžete vložiť ozdobu, šperka alebo aj cukrík.
Do stredu kvetov môžete vložiť ozdobu, šperka alebo aj cukrík.
Zdroj: Bety Netri

 

Nikdy nezvädnú

Výhodou papierových kvetov je, že nikdy nezvädnú, sú finančne nenáročné, dajú sa urobiť zo zvyškov papiera, pričom človek relaxuje a dajú sa nimi ozdobiť darčeky, rámy aj pohľadnice alebo použiť ako aranžmán k prestieraniu namiesto živých kvetov.

Prečítajte si aj: DIY do pohody: Vytvorte si páčivé doplnky 

Čím viac vrstiev, tým bohatší kvet

Najjednoduchšia je technika vrstvenia. Vystrihnuté lupienky rôznych veľkostí sa postupne lepia na seba. Čím je vrstiev viac, tým je kvet bohatší. Vôbec nemusia byť dokonalé, práve naopak, akékoľvek nepresnosti sú skôr žiadúce. Môžu sa prekladať vyťahanou gázou alebo kúskami látok, či vrecoviny.

 
Kruhy môžete aj vyrezať.
Kruhy môžete aj vyrezať.
Zdroj: Bety Netri

 

Zábava začína po zlepení

Keď lepidlo dobre zaschne, kvet môžete postláčať, pokrčiť, nariasiť... Pekný efekt vytvoria aj zafarbené okraje. Môžete to urobiť tupovaním alebo štetcom s farbami, kávou, čajom alebo jemným obhorením.

Prečítajte si aj: DIY doplnky: Tento výber nás najviac zaujal 

Zo slzy a srdiečka

Na ružu stačí vystrihnúť 3 kruhy v tvare kvetu a vyrezať z nich ešte slzu a srdiečko, všetky časti zvinúť, zlepiť a nastoknúť na stonku omotanú papierom. Lupienky sa tvarujú pomocou špáradla, ktoré im pridá na dôveryhodnosti. Stonka môže byť z drôtika, špajdle alebo konárika.

Prečítajte si aj: DIY úprava stoličky: Poseďte si na obláčiku 

Rozetky z harmoniky

K ďalším základným technikám patrí skladanie do harmoniky, pri ktorom si môžete pomôcť ryhovacou podložkou. Naskladaný papier sa pri vnútornom okraji zlepí a na záver sa môže do stredu nalepiť ozdôbka tavnou pištoľou.

Rozetky sa vyrobia skladaním do harmoniky.
Rozetky sa vyrobia skladaním do harmoniky.
Zdroj: Bety Netri

Slimák na papieri

Jednoduché kvietky sa robia aj nakreslením slimáka a vystrihnutím špirály z hocijakého papiera a jeho zrolovaním a zlepením na začiatku a konci. Čím dlhší pás vystrihnete, tým väčšie budú kvietky. Ešte krajšie sú, ak použijete zúbkované nožnice.

Ozdoby na zavesenie

Pri ozdobách podobných georgínam sa použiva raznica na papier. Potrebujete 32 rovnakých koliesok, ktoré sa preložia na polovice a navzájom zlepia aby vznikol takmer guľovitý útvar vhodný ako dekorácia na zavesenie.

Prečítajte si aj: DIY: Návod, ako si vyrobiť praktické papierové boxy 

Nadá sa nič pokaziť

Všetky postupy sú jednoduché, a vlastne sa nič nedá pokaziť. Len vylepšiť. Napríklad pridaním ozdôb do stredu - gombíkov, bižutérie či korenín a lístkov prilepených k drôtiku či steblu trávy nastrihaných šikmo k stredu.

Okrem kvetov sa dajú urobiť dekorácie podľa aktuálneho obdobia, napr. jesenný veniec alebo vianočné ozdoby. Pekná dekorácia vznikne prilepením viacerých kvetov na papierový tanier.

 
Zúbkované okraje vyzerajú tiež veľmi dobre.
Zúbkované okraje vyzerajú tiež veľmi dobre.
Zdroj: Bety Netri

 

Martina radí

Nebojte sa experimentovať s rôznymi tvarmi, farbami, pri modelovaní či farbení. Namiesto papiera môžete použiť staré knihy, noty, noviny, letáky, ale aj obaly od vajec či mafinové košíčky. Môžete si pomôcť aj rozobratím živého kvetu. A ak chcete niekoho prekvapiť, do stredu namiesto ozdoby vložte cukrík!

Inšpirujte sa aj v našej fotogalérii!

Zdroj: daniela
26.5. 2019 0:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44