21.11. 2020 4:21

Óda na patchwork: Vyrobte si štýlovú taburetku

21.11. 4:21

Óda na patchwork: Vyrobte si štýlovú taburetku

Vdýchnite starej taburetke nový život a premeňte ju na kráľovnú svojho bytu. Natália Malicherová vás zoznámi s technikou čalúnenia.

Možno ich máte doma aj vy. Starú a nepotrebnú stoličku, vydranú taburetku či ošúchané kreslo, v ktorom vaša stará mama plietla nekonečné šály a čítala vám rozprávky. Ibaže nábytok vášho detstva dnes vyzerá celkom inak a vy máte sto chutí nemilosrdne ho vyhodiť z bytu.

Natália Malicherová vás presvedčí, že starý nábytok si zaslúži druhú šancu, vďaka ktorej sa zmení na rozkošný bytový doplnok. „Patchwork ma vždy lákal a túto techniku som veľmi chcela vyskúšať. A tak raz, keď mi babka darovala staré kreslo, prijala som to ako výzvu a pustila sa do prerábania. Hoci som si nikdy nemyslela, že sa mi to môže podariť, dnes môžem povedať, že je to moja nová láska. Odvtedy som prečalúnila niekoľko kusov nábytku a zachránila im život, aby mohli slúžiť ďalej.“ Tak sa inšpirujte a poďte sa naučiť, ako to zvládnuť krok za krokom.

Nachystajte si:

- Starú taburetku

- Šmirgeľ a farbu na drevo

- Molitan a vatelín

- Rozličné kusy čalúnnických látok vhodných na patchwork

- Sponkovaciu pištoľ

- Čalúnené gombíky

- Šijací stroj, nite, nožnice

Z taburetky odstráňte všetky látky, starý molitan a výplne. Ak je to potrebné, dotiahnite skrutky, prilepte chýbajúce časti a urobte ostatné úpravy, aby bol nábytok opäť znova funkčný. Šmirgľom odstráňte starú farbu alebo lak a potom natrite taburetku novou farbou. Na zem položte molitan – hrúbku zvoľte ľubovoľnú – a naň položte taburetku sedacou časťou dolu. Obkreslite ju a tvar vystrihnite. Molitan môžete prilepiť k taburetke čalúnnickým alebo kontaktným rýchloschnúcim lepidlom. Na zem rozprestrite vatelín, priložte naň nohami hore taburetku a vystrihnite rohy, aby vatelín dokonale sedel.

Óda na patchwork: Vyrobte si štýlovú taburetku
 

Strany vatelínu postupne zahýbajte a pripevňujte k taburetke pomocou sponkovacej pištole. Rozložte látky tak, aby ste s ich usporiadaním boli spokojná. Zošite ich na stroji.Látku rozložte, do stredu položte sedadlo taburetky a postupne pripevňujte pištoľou k taburetke. Najskôr dajte po jednej sponke na každú stranu, aby sa látka nešmýkala, potom prisponkujte rohy. Uistite sa, že látka je napnutá. Napokon sponkovačkou celkom prichyťte látku k taburetke – počet sponiek závisí od veľkosti taburetky, nám to na dlhšej strane vyšlo asi na 15.

Óda na patchwork: Vyrobte si štýlovú taburetku

Ak chcete dodať taburetke zaujímavý detail, použite čalúnené gombíky. Vyrobíte ich jednoducho. Na začiatku čalúnenia, ešte kým je taburetka bez molitanu, opatrne vyvŕtajte do rohov dierky. Gombík vložte do čalúnnickej látky, vystrihnite – látka by mala mierne presahovať – a prilepte. Zvyšok látky obstrihajte. Na záver gombíky prichyťte cez prevŕtané dierky drôtikom a zospodu ich poistite druhým gombíkom. Spodnú časť potom začistite pomocou šikmého prúžku a lepiacej pištole, aby sa látky nepárali.

Óda na patchwork: Vyrobte si štýlovú taburetku

Hotovo!

Óda na patchwork: Vyrobte si štýlovú taburetku

Natália Malicherová

Natália skúšala rozličné techniky, no najväčšmi sa teší z patchworku a prerábania starého nábytku. „Je to preto, lebo každý kúsok je jedinečný! Hoci sa mi potom nábytok doma hromadí, neprekáža mi to, pretože každý si nájde svojho nového majiteľa,“ teší sa Natália, ktorej krásne kúsky si môžete prezrieť na Sashe.sk/patchworkmalinatka.

Óda na patchwork: Vyrobte si štýlovú taburetku

Foto: autorka, Peter Putz

21.11. 2020 4:21
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44