23.4. 2018 17:00

Nielen pre ponorku: Vďaka okrúhlym oknám váš domov vynikne!

23.4. 2018 17:00

Nielen pre ponorku: Vďaka okrúhlym oknám váš domov vynikne!

Foto: Decoist

raví sa, že okná sú oči domu. Ich tvar ovplyvňuje architektonický vzhľad domu, ale aj celého interiéru. V našich končinách sa s okrúhlymi oknami na rodinných domoch nestretávame často, čo je škoda. Ide o osviežujúci prvok, ktorý pôsobí dynamický, útulne i čarovne zároveň.

Kedy okrúhle?

Okrúhly tvar okna je známy už z antiky, bežne sa vyskytoval v románskom slohu i gotike a najväčšiu popularitu získal počas baroka a secesného obdobia. V súčasnosti si okrúhle okno vyžiada nezvyčajný tvar domu alebo snaha vybočiť z radu a odlíšiť sa. Okrúhle okno patrí medzi atypické tvary okien, ktoré sa vyrábajú väčšinou na zákazku. Pri výrobe je nadmieru dôležitá kvalita vyhotovenia. Typický tvar a väčší podiel manuálnej práce stoja za vyššou cenou a dlhšou dodacou lehotou.

Nielen pre ponorku: Vďaka okrúhlym oknám váš domov vynikne!
Zdroj: Decoist

Fixné vs. otváracie

Okrúhle okno môže plniť čisto dekoratívnu úlohu. V takom prípade je osadené ako fixné, bez možnosti otvárania. Ak je okrúhle okno jediným zdrojom svetla a čerstvého vzduchu v miestnosti, musí byť plne funkčné. Spôsob otvárania môže byť vertikálny, horizontálny, vyklápací alebo otočný. Vnútorná plocha okna môže byť členená, napríklad stredovým stĺpikom alebo ozdobnejšie na spôsob rozety.

Zaujala vás možnosť okrúhleho okna? Viac sa o nej dočítate tu.

 

23.4. 2018 17:00
Diskusia  ()
Diskusia
44