21.10. 2019 14:30

Neuveríte: Už sa vyrába aj nábytok z novín

21.10. 2019 14:30

Neuveríte: Už sa vyrába aj nábytok z novín

Aj vy každý týždeň dostanete do schránky množstvo reklamných letákov? Ak radi čítate noviny a časopisy, tak sa vám za mesiac nazbiera pekná kôpka papiera. Čo s ním? Nemusíte papier nosiť do zberu ani čakať na dodávku s toaletným papierom - recyklujte ho sami na praktický a nápaditý nábytok.

Neuveríte: Už sa vyrába aj nábytok z novín
Zdroj: nonstop-nabytok.sk

Pre akúkoľvek peňaženku
Nábytok z novín získate za minimálne náklady. Vlastnými rukami si zhotovíte rôzne druhy nábytku - kreslá, stolíky, stôl či posteľ. Jednotlivé kusy môžete spájať lepením, skrutkami alebo sťahovacími páskami. Výsledkom je pevný a stabilný nábytok, ktorý vám bude spoľahlivo slúžiť a nemusíte sa báť, keď sa poškodí. Ľahko si vyrobíte nový.

Ostatní práve čítajú: Jeseň začala: Čo mám stihnúť v záhrade ako prvé?

Novinová taburetka
Názorný príklad jednoduchej transformácie novín na nábytok predviedol na londýnskom dizajnovom festivale David Stovell. Stačili mu len noviny a napínacie pásky. Zroloval k sebe zopár novín a na svete bola taburetka. Ak sa budete držať farebnej schémy interiéru, výsledok bude pastva pre oči.

Neuveríte: Už sa vyrába aj nábytok z novín
Zdroj: nonstop-nabytok.sk

 

Rolované stoličky a stolíky
Z novín môžete vyrobiť nábytok aj interiérový doplnok. Yasmin Sethiová objavila čaro recyklácie a od roku 2005 s radosťou vyrába novinový nábytok. V jej portfóliu sa nachádzajú štýlové papierové lampy, stoly, stoličky a konferenčné stolíky. Vytvára ich z natesno zrolovaných novín a časopisov, aby mali vyššiu nosnosť.

Novinové tehly
Niektorí dizajnéri noviny pretvárajú na nový materiál. Woo Jai Reads vymyslel papierové „tehly", z ktorých vyrába pohodlné lavičky a konferenčné stolíky. Najprv noviny pomelie na drobné kúsky a zmieša s lepidlom, aby vznikla hustá kaša. Tou naplní formy a pod tlakom z nich lisuje „tehly". Nábytok z tohto polotovaru vyzerá robustne, ale je príjemne ľahký a stopercentne ekologický.

Pozrite si aj: Tipy, ako uskladniť sezónne oblečenie

Papierové drevo
Aj holandská dizajnérka Mieke Meijerová používa lepidlo ako spojovací materiál, ktorým lepí zrolované stránky časopisov. Po stvrdnutí z nich narezaním vznikajú papierové dosky, ktorých povrch pripomína drevo. Jej nápad naplno využili v spoločnosti Vij5 Studio. Podľa návrhov rôznych dizajnérov z „dreva" vyrábajú štýlové skrinky, ktoré sú určené do domácnosti či do kancelárie. Kostru skriniek tvorí oceľový rám, ktorý farebne harmonizuje s novinovými dvierkami.

Neuveríte: Už sa vyrába aj nábytok z novín
Zdroj: pinterest.com

 

Ekologické novinové kreslo
Dizajnéri Peter Plantan a Nusa Zupanc ukázali vysokú mieru kreativity. Do medzinárodnej dizajnérskej súťaže AWR prihlásili kreslo, ktoré vytvorili pomocou techniky papier maché. Najprv skonštruovali kostru z niekoľkých dielcov vyrezaných z penovej dosky, ktoré spojili plastovými uzávermi fliaš. Na konštrukciu postupne nalepili kúsky farebných časopisov. A lepidlo si vyrobili z múky po záruke! Kreslo má ergonomický tvar, takže je určite pohodlné.

Zdá sa vám to ako sci fi? Kuk do galérie a uveríte!

Zdroj: radomír
21.10. 2019 14:30
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44