13.6. 2019 17:00

Končíme s plastom: Takto vyzerá kuchynský riad z kukurice, bambusu a pneumatík

13.6. 17:00

Končíme s plastom: Takto vyzerá kuchynský riad z kukurice, bambusu a pneumatík

Všetci vám hovoria, že nemáte používať plastové výrobky. Pýtate sa - čím im nahradiť? Našli sme rôzne alternatívy, inšpirujte sa.

Končíme s plastom: Takto vyzerá kuchynský riad z kukurice, bambusu a pneumatík

Čo je to bioplast a aké sú prírodnejšie alternatívy k výrobkom z plastu, ktoré vám budú slúžiť rovnako verne ako umelohmotné nádoby? Aké materiály by ste mali voliť, ak chcete mať domácnosť v zelenom duchu? Sú tieto výrobky rovnako kvalitné a dizajnovo porovnateľné? Alebo dokonca lepšie?

Ostatní práve čítajú: Zabudnite na tehlové domy: TOTO je najkvalitnejší materiál

Aj keď sa zdá na prvý pohľad, že je kúpa klasického plastového riadu či iných pomôcok lacná, v skutočnosti to tak nie je. Vo výsledku za klasické plasty platíme mnohonásobne viac - pri ich odstraňovaní a neraz aj svojím zdravím. Práve preto máme na trhu aj zdravšie a šikovnejšie alternatívy, po ktorých sa dá siahnuť.

Končíme s plastom: Takto vyzerá kuchynský riad z kukurice, bambusu a pneumatík

 

Čo takto kukurica?!

Neveríte? Ale áno, biomateriál vyrobený z kukuričného škrobu a z minerálov vyzerá na prvý pohľad podobne ako plast. Má hladký povrch, ľahko sa čistí. Na rozdiel od plastových výrobkov však nie je vyrobený z ropy - to je dôvod, pre ktorý sa z tohto materiálu neuvoľňujú nebezpečné látky či zmäkčovadlá, ktoré z plastových výrobkov prenikajú priamo do vašej potravy.

Ostatní práve čítajú: Pozor: Toto sa stane, keď nebudeme mať v meste dostatok stromov

Výhodou bioplastu je stálosť, neutrálnosť, schopnosť nepohlcovať pachy. Avšak, keď vám jedného dňa doslúžia, pôdne baktérie a vysoké teploty v komposte tento materiál umožnia úplne rozložiť.

Ostatní práve čítajú: Wau: Materiálové trendy, ktoré pomáhajú znižovať klimatické zmeny

Náš tip: Nemusíte sa obávať, bioplast vydrží mrazy i teploty do 80 stupňov Celzia, preto sa hodí do chladničky i do mrazničky. Nemal by sa používať v mikrovlnke.

Končíme s plastom: Takto vyzerá kuchynský riad z kukurice, bambusu a pneumatík

 

Sláva bambusu

Výhody používania bambusu ako plne obnoviteľnej a kompletne prírodnej suroviny objavili ľudia už pred tisíckami rokov. Aj dnes sú bambus a výrobky z neho veľmi populárne. Kombináciou odpadu pri výrobe bambusových špáradiel a látky známej ako A5 melanín vzniká materiál, z ktorého sa vyrábajú napríklad servírovacie riady, kúpeľňové sety, ale aj riady pre bábätká.

Ostatní práve čítajú: Malé obkladačky sú out: Pozrite sa, čo sa s nimi robí teraz - sú úúúplne všade!

Prirodzene, to všetko v atraktívnom dizajne. Tiež sa používa kombinácia zvyškov bambusu a kukuričných a ryžových šupiek, ktoré sa drvia a tepelne upravujú do tvaru výsledného výrobku.

Ostatní práve čítajú: Riešenie malých kúpeľní znie: Voľte atypický nábytok (FOTO)

Náš tip: Zaujímajte sa o pôvod bambusu. V ideálnom prípade vznikajú výrobky z neho priamo v miestach, kde sa pestuje, materiál preto nie je potrebné dopravovať do vzdialených tovární.

Končíme s plastom: Takto vyzerá kuchynský riad z kukurice, bambusu a pneumatík

 

Bambus je vynikajúcou rastlinou, nie je stromom, ale veľkou trávou, ktorá k svojmu rastu nepotrebuje chemické hnojenie. Ako materiál nevsakuje vlhkosť, je antibakteriálny a má vyššiu tvrdosť ako drevo.

Takéto výrobky tiež môžete plne kompostovať, približne v horizonte dva až tri roky dôjde k úplnému rozloženiu. Samotný výrobok vám však bude slúžiť dlhú dobu, je nenáročný na údržbu, môžete ho dokonca umývať aj v umývačke.

Ostatní práve čítajú: Kúpeľňa: Ktoré veci zostali IN aj v roku 2019? Ani za nič ich nemeňte!

A čo recyklácia starých pneumatík?

Ide o materiál, ktorý sa v pomere k vyprodukovanému množstvu odpadu využíva stále veľmi málo, pritom je veľmi trvácny. Na stôl ho dostanete napríklad v podobe podložiek pod poháre. Vydržia doslova večnosť a sú prakticky nezničiteľné.

Chcete ich vidieť? Nájdete ich v našej GALÉRII. Sú eko a zároveň dizajnové.

Zdroj: agáta
13.6. 2019 17:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44