3.12. 2013 4:00

Koberce a koberčeky oživia váš domov

3.12. 2013 4:00

Koberce a koberčeky oživia váš domov

Na koberce sa v poslednom čase zosypáva veľká dávka kritiky a v posledných rokoch akosi vymizli z našich príbytkov. Podľa mnohých totiž koberce a koberčeky nie sú ničím iným než lapačom prachu a pri takom výskyte alergických ochorení sa jednoducho lepšie a ľahšie žije bez nich. No niektorí ľudia sa kobercov vzdať nemienia a bez nich sa im bývanie zdá akési prázdne.

Koberce a koberčeky oživia váš domovOživia a dodajú teplo
Koberce a rôzne koberčeky proste dokážu vniesť do domova určité čaro a sú tiež spestrením priestoru. Navyše, holé podlahy bývajú už na pohľad akoby studené a nepríjemné. Ak ste sa veľkých kobercov vzdali, no nemáte radi holé podlahy, potom môžu byť riešením aspoň malé koberčeky kde-tu. Či už v obývačke pod konferenčným stolíkom, v spálni pri posteli alebo v detskej izbe v časti na hranie - deti nebudú sedieť na studenej podlahe ale na príjemnom mäkkom koberci.

Správny výber a údržba
Dnes sa dá skutočne vyberať z veľkého množstva rôznych kobercov a koberčekov, ktoré môžete využiť na oživenie a spestrenie alebo zútulnenie jednotlivých miestností. Pri správnej starostlivosti a pravidelnom čistení koberca sa nemusíte ani nejako obzvlášť báť zhoršenia alergických problémov, hoci pre alergikov je vhodné odstrániť koberce z miestnosti na spanie.

Koberce a koberčeky oživia váš domov
Koberce by sa mali podrobiť výdatnému tepovaniu (profesionálnemu) aspoň raz za rok, ale pri malých deťoch, domácich zvieratách alebo pri alergikovi v rodine aj častejšie, a počas roka niekoľkokrát vytepovať domácim spôsobom. Okrem toho je samozrejmosťou pravidelné vysávanie. Menšie koberčeky existujú často aj v prevedeniach, ktoré možno jednoducho oprať v práčke, čo je veľkou výhodou práve pri alergikoch či malých deťoch.

Keď chcete trochu viac
Dnešná doba prináša veľa originálnych a niekedy až uletených vecí. Aj obyčajné koberce sa dnes dajú zohnať vo vtipných prevedeniach. Ak túžite vniesť do svojho interiéru trošku humoru alebo netradičnosti a originality, zadovážte si hoci koberec v podobe pizze, volského oka či koberec poskladaný z menších dielikov (teda niečo ako kobercové puzzle). Deti sa v detskej izbičke zasa možno potešia koberčeku s obrázkami ich obľúbeného zvieratka či rozprávkového hrdinu.

Koberce sú dnes dosť veľkou dilemou pre mnohých. Niektorí ich neznášajú, iní naopak nedokážu bez tohto bytového doplnku žiť. Pravdou je, že správne zvolený koberec dokáže urobiť s priestorom zázraky a pravdepodobne sa nikdy celkom nevytratí z našich príbytkov.

Zdroj: mária
3.12. 2013 4:00
Diskusia ()
Zdieľať článok