7.7. 2020 21:00

Folklór v byte: Pozrite, že sa hodí nielen do starého domu

7.7. 21:00

Folklór v byte: Pozrite, že sa hodí nielen do starého domu

Foto: archív

Folklórne motívy sa v poslednom čase častejšie vyskytujú na blúzkach, letných šatách, či dokonca kabelkách - a prenikli aj do interiérov. A to nielen v chalupách, dreveniciach či starých domoch.

Samozrejme, do moderných interiérov sa folklórne vzory dostávajú v mierne upravenej, umiernenej podobe. Napokon, cieľom nie je vytvoriť múzeum či skanzen, ale oživiť domácnosť milými, často symbolickými motívmi. Do folklóru totiž patria okrem univerzálnych florálnych vzorov aj zvieracie symboly - napríklad vtáčiky: holubičky, kotútikovia, pávy... V exotickejších lokalitách aj divé zvieratá alebo inde zasa skôr geometrické vzory (u nás napríklad typický čičmiansky vzor, v zahraničí zasa peruánske či egyptské krivky).

Takto vyzerá nábytok originálne.
Takto vyzerá nábytok originálne.
Zdroj: archív


Niektoré motívy sa dajú ľahko identifikovať, lebo sa stále držia svojho tradičného národného či geografického tvaroslovia - ľahko by sme asi odlíšili ázijský, juhoamerický, africký vzor alebo odlíšili maďarský vzor od škandinávskeho či slovenského. Inokedy sa grafici a interiéroví dizajnéri viac pohrajú s abstrakciou a „folklórny" motív je tak modernizovaný, že má univerzálnejšiu podobu. Tak či onak, takéto „tetovačky" na nábytku alebo na stene môžu zaujímavo zútulniť domácnosť - a možno nám aj pripomenúť vlastné korene či obľúbenú kultúru.

Folklóru sa v byte medze nekladú.
Folklóru sa v byte medze nekladú.
Zdroj: archív


Inšpirujte sa zaujímavými nápadmi, ako použiť folklórne motívy ukážkami, ktoré nájdete v GALÉRII.

Zdroj: nonka zdroj foto: pekné bývanie
7.7. 2020 21:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44