11.4. 2021 15:00

Prečalúniť alebo kúpiť nové? Rady, čo so starším gaučom alebo kreslom

11.4. 15:00

Prečalúniť alebo kúpiť nové? Rady, čo so starším gaučom alebo kreslom

Foto: archív

"Obnosený" starý čalúnený nábytok vo vašom byte vás dráždi, ale vy neviete, či ho nechať preobliecť alebo kúpiť nový? Poďte chvíľku kalkulovať.

Je dobré zvážiť všetky pre a proti. Tým, čo väčšinou rozhodnutie potvrdí, je historická hodnota vášho starého nábytku. Kreslo po dedkovi, nostalgické spomienky, romantický tvar... Od čalúnenia vás väčšinou odradí nábytok nový, ktorý nie je ani tak výnimočný, ani v sebe nenesie kúzlo starých čias.

V pätnástich je už starý

Čalúnený nábytok našej výroby má približnú životnosť 10 -15 rokov. Po tejto dobe sa stáva vhodným kandidátom na generálku - nové čalúnenie, pričom sa väčšinou z pôvodného nábytku dá použiť len kostra. Tá je tiež jedným z kritérií pri rozhodovaní. Môže byť totiž rovnako dobre z pevného dreva ako aj z pórového materiálu či nekvalitnej drevotriesky. Nábytok "na jedno použitie" Pod elegantnou, ale nie príliš trvanlivou látkou vyčalúnenou molitanom sa môže často skrývať len drevotriesková konštrukcia alebo dokonca len netrvanlivá kostrička vyfúknutá z polystyrénu.

Je jasné, že nábytok tohto typu opraviteľný nie je. Kolotočový nábytok ako mu hovoria čalúnnici - je vyrobený podľa zásady: použiť a vyhodiť. "Niektoré predajne sa vyslovene zamerajú na ponuky nábytku na jedno použitie, či na lacný, tzv. študentský nábytok nižšieho štandardu," hovorí architektka Alena Králová z čalúnnickej firmy. "Látka je pripevnená len na "papundekel", skôr používané kolikové spojky sú nastreľované v podobe svoriek vzduchovými pištoľami, pri zhotovovaní kostier sa niekedy nepoužíva ani lepidlo, zmizli cepy a tradičné remeslo. Namiesto skrutkovania sa nastreľuje a lepí," dodáva. Staré solídne ušiaky nevyhazujte

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
11.4. 2021 15:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy