27.3. 2012 7:30

Ako na "pozimné" praskliny?

27.3. 2012 7:30

Ako na "pozimné" praskliny?

Zima a mrazy môže v murive a stenách domu zanechať praskliny. Hoci ide o bežnú záležitosť, rozhodne nie je dobré ju podceňovať. Ak by sa tak stalo, môže to totiž z malej praskliny viesť až k problémom so statikou domu.

Ako na

Na sadru zabudnite
Vznikajú z najrôznejších príčin, najčastejšie v dôsledku nepostrehnuteľnej deformácie celej stavby. Tá totiž môže takzvane sadnúť, a vzhľadom na to, že ani tie najlepšie omietky nie sú dostatočne pružné, možno v nich čoskoro objaviť vlasové trhlinky. Predtým sa na tento účel používala sadra. Bola však príliš krehká, jej povrch sa zle upravoval a na niektorých materiáloch vôbec nedržala.

Škárovanie pomôže
Najlepším a najjednoduchším riešením je škárovanie. Trhliny do hĺbky dvoch centimetrov  stačí dôkladne vyčistiť, vyfúkať stlačeným vzduchom, navlhčiť a vyškárovať tak, aby sa malta do škár dala natlačiť čo najhlbšie. Hlbšie škáry by ste už mali opraviť injektovaním, čiže vtláčaním riedkej injektážnej malty. Ak sa teda nejde o veľké trhliny, ktoré by už boli závažným stavebným problémom, dajú sa celkom jednoducho opraviť.

Skúste aj polyuretán
Ide vlastne o typ izolácie, ktorý sa aplikuje ako kvapalina, čo konkrétne znamená, že sa na určené miesto nastrieka. Na reakciu nie je potrebné dlho čakať, keďže prakticky okamžite uvidíte, ako pena rastie. Týmto spôsobom si môžete havarijne utesniť všetky trhliny vo vonkajšom plášti domu, cez ktoré prenikal vzduch a čo je ešte horšie, spolu s ním aj vlhkosť, čo mohlo viesť k výskytu plesní.

S akrylovým tmelom na malé škáry
Na drobné, vlasové praskliny je ideálnym riešením akrylový tmel, ktorý zoženieme aj v malých baleniach. Nanáša sa najlepšie prstom. Na bielych stenách a stropoch ho už ani nemusíme pretierať. Na väčšie praskliny budeme potrebovať viac tmelu, pre ľahšiu aplikáciu môžeme použiť aplikačnú pištoľ, do ktorej vložíme valcové kartuše s tmelom. 

Väčšie praskliny je nutné spevniť škárovacou páskou. Sú také tenké, že je pod maľbou ani nie je vidieť. Tieto pásky sú vyrábané na báze sklenených vlákien alebo netkaných textílií. Práca s páskou je jednoduchá. Prasklinu najskôr vyplníme vhodným tmelom, potom po celej dĺžke rozložíme pásku, na ktorú opätovne nanesieme tmel tak, aby vyplnil trhlinu v stene, rovnako tiež všetky oká pásky a dokonale splynul s podkladom. Výhodou akrylových tmelov je, že sa dajú ľahko zbrúsiť a pretierať disperznými farbami, čo pri silikónových tmeloch možné nie je.

Zdroj: jakub
27.3. 2012 7:30
Diskusia ()
Zdieľať článok