14.4. 2016 8:00

Ako na obkladačky v kuchyni

14.4. 2016 8:00

Ako na obkladačky v kuchyni

Obkladačky na zadnej stene kuchynskej linky nie sú jedinou možnosťou, ako chrániť stenu pred kvapkaním, prskaním a striekaním pri príprave jedla. Sú však asi tou najčastejšou. Tu je pár tipov, ako to zvládnuť za víkend.

Ako na obkladačky v kuchyni

Čo budete potrebovať?

Obkladačky, penetračný náter, lepiaci tmel alebo cementovú maltu, škárovací tmel, silikónový tmel, vymedzovacie krížiky, rohové lišty, gumené kladivko, murárska stierka (zubová), rezačka na obkladačky

1. Pripravte si pôdu
...či presnejšie, povrch. V prvom rade to znamená, že si odmeriate plochu, ktorú chcete obložiť a vyrátate si, koľko obkladačiek budete potrebovať. Rátajte s tým, že minimálne 5 % materiálu budete potrebovať naviac, ak treba obkladačky rezať. Povrch vyčistite, odstráňte nerovnosti, mastnotu a špinu. Plochu čo najviac vyrovnajte a natrite penetračným náterom. Penetrácia je zvlášť dôležitá v prípade, ak použijete cementové lepiace tmely, stierku alebo izolačný náter. Jej zmyslom je zjednotiť nasiakavosť celej plochy a zlepšiť jeho súdržnosť.

2. Rozvrhnite si dlaždice
Predpokladajme, že ešte pred kúpou obkladačiek ste si vyrátali, či ich bude treba orezať, aby sa vošli do potrebného priestoru. Ideálne je, ak kratšie časti (odrezky) budú na linke symetricky rozmiestnené. Napríklad, po okrajoch linky, ak sa práve v tej časti nenachádza umývadlo. Je totiž mrzuté, ak práve na mieste, ktoré bude pravdepodobne najviac zaťažené vodou, vyjde veľa špár. (Nehovoriac o tom, že to jednoducho nevyzerá dobre.) Pripravte si obkladačky aj vymedzovacie krížiky. Odstráňte kryty na elektrické zásuvky a pre istotu ich prelepte izolačnou páskou.

3. Obkladajte s rozmyslom
Zubovou stierkou naneste lepiaci tmel alebo cementovú maltu. Robte pritom plynulé pohyby - tak si uľahčíte prácu, pretože hmotu nanesiete rovnomernejšie. Najprv hmotu nanášajte rovnou hranou stierky, potom zubami vytvorte brázdy. Začnite s obkladaním. Jednotlivé obkladačky oddeľujte vymedzovacími krížikmi. Každú dlaždicu jemne poklepkajte gumeným kladivkom.

4. Vyškárujte medzery
Obkladačky by mali zhruba jeden deň tuhnúť. Keď lepidlo stvrdlo, jemne vyškrabkajte vyčnievajúce lepidlo, aby náhodou nepresvitalo až na obklad. Vyplňte medzery škárovacou hmotou. Opäť nechajte vyschnúť a následne odstráňte zvyšky škárovacej hmoty z obkladačiek.

5. Postarajte sa o rohy
Do rohov je potrebné naniesť silikónový tmel, ktorý zamedzí presakovanie vody za obkladačky a zníži pnutie materiálu. Pomocou pištole naneste prúžok silikónu, postriekajte ho rozprašovačom, v ktorom je zmiešaná voda so saponátom. Špeciálnou rohovou stierkou (alebo gumenou rukavicou potretou saponátom) silikón vyhlaďte.

V našej fotogalérii nájdeteoriginálne nápady, ako využiť dlaždice v kuchynskej linke.

Zdroj: nonka
14.4. 2016 8:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44