27.5. 2016 6:00

Ako farby ovplyvňujú vašu náladu

27.5. 2016 6:00

Ako farby ovplyvňujú vašu náladu

Nikto nepochybuje o tom, že farba oblečenia, stien alebo hoci aj posteľných obliečok vplýva na to, s akou náladou absolvujeme deň.

Ako farby ovplyvňujú vašu náladu

Modrá
Pôsobí upokojujúco a vzbudzuje pocit bezpečia. Nie náhodou je modrá obľúbenou farbou bankárov. Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že študenti vykazujú počas testov lepšie výsledky, ak ich robia v miestnostiach ladených do modra. Je preto vhodná najmä do spální alebo pracovní. Pozor si však treba dať na priveľa modrej v interiéri - vtedy totiž môže pôsobiť chladne a nevľúdne.

Zelená
Zelená často navodzuje ilúziu spojenia s prírodou. Pôsobí relaxačne a v spálni vraj dokonca môže zmierniť nočné mory. Preto sa hodí napríklad do detskej izby neposedných detí, ktoré sa ťažšie dokážu sústrediť. Pozor si treba dať na akurátnu mieru zelenej v interiéri, aby neviedla k priveľkému spomaleniu. Mohlo by sa totiž stať, že nič poriadne nedokončíme alebo čo je ešte horšie, ani nezačneme.

Ako farby ovplyvňujú vašu náladu

Žltá
Farba slniečka je energizujúca - povzbudzuje dobrú náladu, optimizmus a sebadôveru. V teplých odtieňoch sa hodí napríklad na posteľnú bielizeň, pretože takto sa vždy prebudíte do slnečného objatia. Nie všetky bábätká však znesú priveľa žltej - vraj niektoré v izbách preplnených takýmto farebným optimizmom naopak viac plačú. Žltá sa hodí do kúpeľní alebo kuchýň - všade tam, kde sa potrebujeme dobre naladiť, aby sme prežili ranný pohľad do zrkadla alebo zvýšený pohyb členov domácnosti.

Prečítajte si: Ako SPRÁVNE použiť bielu farbu v interiéri

Oranžová
Je to farba ubezpečenia, prijatia a socializácie. Už rozumiete, prečo sa mnísi v Ázii obliekajú do tejto farby? Francúzski fotografi tvrdia, že oranžová vraj mimoriadne lichotí pleti - a dámam v istom veku sa odporúča, aby si romantické večere naplánovali v reštauráciách s oranžovými dekoráciami - tie im vraj doslova vysajú vrásky. (Či je to pravda, sme neoverovali, preto nám dajte vedieť vaše skúsenosti!) V Severnej Amerike sa však spája s väzenskými uniformami, čiže pri použití tejto farby zjavne záleží na kontexte. Oranžová sa hodí do obývačky alebo jedálne - navodí bodrú a láskavú atmosféru.

Ako farby ovplyvňujú vašu náladu

Červená
Červená je farbou vášne a dobrodružstva - samozrejme, ak sa použije v správnej miere. Priveľa červenej môže domácich skôr znervózňovať, podporovať agresivitu a zvyšovať podráždené reakcie. Viaceré potravinárske značky ťažia z neprehliadnuteľnosti červenej - vzbudenie vášne môže znamenať aj to, že ľahšie podľahneme pokušeniu v chladničke a zjeme viac, ako by sme mali. Červené doplnky sú vhodné napríklad do spálne, ak v nej chceme rozvíriť „akciu" a naopak, amli by sme poschovávať červené hrnce v kuchyni, ak začíname s novou diétou.

Pozrite sa: Očarujúce zelené interiéry

Ružová
Vraj ide o upokojujúcu farbu -a potvrdil to aj pokus, v ktorom natreli na ružovo steny ktorejsi väznice. Odsúdenci boli potom údajne menej agresívni - ale iba do chvíle, kým nebolo ružovej priveľa. Vtedy sa totiž práve naopak, miera agresivity zvýšila. Pokiaľ v domácnosti a najmä detskej izbe pracujete s ružovou, buďte teda nanajvýš opatrní - ide o výbušnú farbu. Rozhodujúca je pritom nielen miera, ale najmä ODTIEŇ.

Viete, že: Ružová bola pôvodne farba pre chlapcov?

Ak máte doma malú tyranku a izbičku ste jej zariadili v tzv. „barbie" ružovej alebo cyklámenovej, naša reakcia je: koledovali ste si o to! Pozor si treba dávať aj pri nadmernom použití ružovej v izbe staršieho dievčaťa - môže podkopať jej sebavedomie a vrátiť ju do čias nezodpovedného a naivného dieťaťa.

Ako farby ovplyvňujú vašu náladu

Fialová
V mnohých kultúrach je fialová považovaná za spirituálnu farbu. Niektorí umelci tvrdia, že podporuje ich kreativitu. Podobne ako pri ružovej, vo veľkej miere záleží na odtieni: či je reč o sýtej purpurovej alebo nežnej levanduľovej. Napríklad v spálni môže mať preto tak pokojujúci, ako aj intenzívne mystický efekt. V každom prípade by si mali dať pozor na prevahu fialovej ľudia, ktorí ľahšie podliehajú pesimizmu a depresívnej nálade.

Inšpirujte sa: Elegantné čierno-biele kuchyne

Čierna alebo sivá
Čierna je farba sily a autority. Môže podporovať sebadisciplínu a pevnú vôľu. Čiže ak si váš tínedžer vyberá čierny nábytok, netreba sa hneď báť satanizmu. Možno sa len potrebuje odpútať od priveľmi autoritatívnych rodičov. Alebo naopak, chce upozorniť na to, že už nie je tým malým dieťaťom, ktoré v ňom rodičia stále vidia. Čierna sa hodí do takmer každej časti bývania - ale iba vtedy, ak ju použijeme rozumne. Priveľmi tmavý interiér skutočne len ťažko zlepší životný pocit. Pozor si treba dať na prísne čierno-biele interiéry. Ostré protiklady môžu zosilňovať už i tak napätú atmosféru. Ak sa teda v čierno-bielej kuchyni alebo obývačke často hádate, skúste interiér stlmiť jemnejšími doplnkami, ideálne splývavých tvarov: záclony pastelových farieb, izbové rastliny s drobnými listami, vankúše, obrusy alebo podsedáky s hebkou štruktúrou, farebné kožušiny a podobne.

Zdroj: nonka
27.5. 2016 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok