28.1. 2020 15:00

Ako na domáce klíčenie? Zdravie, zábava aj kus záhrady

28.1. 15:00

Ako na domáce klíčenie? Zdravie, zábava aj kus záhrady

Foto: Fotobanka

V zime nie je úplne jednoduché získať vitamíny z čerstvého ovocia a zeleniny. Avšak sú tú klíčky. Môžete si ich vypestovať doma, za pár dní, bez postrekov, konzervantov a ešte sa aj zabavíte. Zároveň si domov obohatíte aj esteticky.

Čo klíčiť?

Zásadná otázka, pretože máme klíčky zdraviu prospešné aj jedovaté. Najčastejšie sa klíčia obilniny a strukoviny, avšak pozor na klasickú fazuľu, tá je bez tepelnej úpravy jedovatá. Jedinými fazuľkami vhodnými na klíčenie a priamu konzumáciu sú mungo a azuki. Tie chutia skvele a nemusíte ich upravovať. Pred tým, ako začnete, vyberte si semienka určené na konzumáciu.

Nakličovacie misky

Klíčenie nie je žiadna alchýmia, skôr dobrá zábava. Potrebujete v princípe dva druhy misiek. Plytkú a hlbokú. V žiadnom prípade neklíčte na handre, či obľúbenej vate. Tu vznikajú plesne aj baktérie a ich konzumáciou si viac uškodíte, ako klíčkami pomôžete. Stačí len miska a voda. Klíčky ako žerucha, rukola, chia a ľan klíčte len v plytkej miske a semienka nasypte jedno vedľa druhého.

Po dvoch dňoch v tme ich dajte na svetlo, pretože pri  týchto klíčkoch sú skvelé aj lístky, ktoré vyrastú. Napríklad mungo fazuľky stačí klíčiť v hlbokom zaváraninovom pohári alebo džbáne a len v tme. Kto chce investovať, môže použiť špeciálne nakličovacie misky v cene od 10 do 20 eur. Budú pekným bytovým doplnkom.

Strukoviny sú skvelým zdrojom bielkovín.
Strukoviny sú skvelým zdrojom bielkovín.
Zdroj: Northfoto

Prečo klíčiť?

Dôvodov je mnoho. Klíčky už od dávna poskytovali ľuďom výživu práve v časoch zimy, pretože na klíčenie netreba veľa svetla a postačí bežná izbová teplota. Navyše klíčky sú hotové do dvoch až piatich dní a obsahujú prakticky celú výživu rastliny. Majú množstvo vitamínov, najviac C, B, E, nechýba kyselina listová, bielkoviny a enzýmy. Pokračovanie na 2. strane.

Pozrite si v galérii, ako vyzerá domáce klíčenie.

autor:  Marcos
28.1. 2020 15:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44