19.1. 2020 18:00

5 zásad, vďaka ktorým si doma vybudujete minimalistický škandinávsky štýl

19.1. 18:00

5 zásad, vďaka ktorým si doma vybudujete minimalistický škandinávsky štýl

Foto: domadoma.sk

Škandinávsky dizajn patrí k najobľúbenejším, lebo skvelo zapadne do každého interiéru - tradičného i moderného. Stačí pritom dodržať týchto 5 zásad a môžete ho mať doma aj vy.

V jednoduchosti je krása

Škandinávsky dizajn patrí k najobľúbenejším, lebo skvelo zapadne do každého interiéru - tradičného i moderného. Má korene v severoeurópskych krajinách (Dánsko, Fínsko, Nórsko, Švédsko, Island), pričom každá krajina do neho vnáša svoje typické prvky, no v mnohom sa prelínajú. Spoločnou črtou škandinávskeho dizajnu sú čisté línie a svetlé farby, prírodné materiály. Na prvom mieste je jednoduchosť, funkčnosť a nadčasovosť, ktorá sa prejavuje na nábytku a materiáloch.

Jednoduchý, ale útulný

Škandinávsky štýl pracuje s minimom nábytku, čo môže hraničiť až s minimalizmom. Na stenách vládne biela, od ktorej sa dobre odráža svetlo a dovoľuje vyniknúť ostatnému zariadeniu a doplnkom. Svetlé sú často i podlahy, aby interiér pôsobil vzdušne. Ďalšie farby sú čierna, hnedá a odtiene sivej. Útulnosť a teplo do interiéru vnášajú textílie - vlnené deky, pleteniny, tkané koberce, kožušiny. Práve na týchto doplnkoch je dovolená väčšia farebnosť, zväčša ide o pastelové a teplé odtiene sivej, modrej, žltej, červenej a zelenej.

5 zásad, vďaka ktorým si doma vybudujete minimalistický škandinávsky štýl

Veľa svetla

Škandinávsky interiér charakterizuje množstvo svetla. Dôležité je umožniť čo najväčší prienik denného svetla, k čomu slúžia veľké okná, prípadne presklené steny. Umelé osvetlenie reprezentujú početné svietidlá či už stolné, závesné, stojanové, ktoré dotvárajú útulnú atmosféru. Popri lampách a lustroch plnia dôležitú dekoratívnu úlohu svietniky. Mäkké svetlo sviečok k tomuto dizajnu neodmysliteľne patrí rovnako ako plápolajúci oheň v kozube. Zimy sú v severských krajinách dlhé a tuhé, v každej domácnosti majú preto kozub. Pokračovanie na 2. strane.

TAKTO si zariadite severský štýl doma aj vy.

autor:  Radomír
19.1. 2020 18:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44