12.5. 2016 6:00

5 tipov na romantický interiér v štýle Parížaniek

12.5. 2016 6:00

5 tipov na romantický interiér v štýle Parížaniek

Za všetkým cherchez la femme - hľadajte ženu - tvrdil Alexandre Dumas starší v knihe Parížski mohykáni. A po ňom túto vetu opakujú mnohí.

5 tipov na romantický interiér v štýle Parížaniek
Nech to myslel v pozitívnom zmysle slova - že ženy sú hnacím motorom mnohých pohodlnejších mužov alebo si takto poeticky spomína na biblickú Evu, jedno je jasné. Ženy - a zvlášť tie parížske - majú spravidla zvláštny cit pre vytváranie neopakovateľnej atmosféry.
Ak vo svojej domácnosti hľadáte zmenu, posun smerom k podmanivej romantike, treba sa inšpirovať ich dekoratérskymi trikmi.

1. Miešajte štýly
Paríž je historické, kultúrne aj spoločenské centrum, kde sa mieša minulosť s prítomnosťou (a možno aj náznakom budúcnosti), prelínajú sa rôzne kultúry, kuchyne, národnosti a spoločenské vrstvy. Parížska domácnosť je toho zrkadlom - nič nie je iba moderné alebo starožitné. Život obteká a obrusuje hrany ako Seina. Parížanky pokojne postavia „lacnú" stoličku vedľa starožitného stola.

2. Milujte bielu

Záľuba v bielych stenách má v Paríži pragmatický dôvod - napriek vysokým stropom sú mnohé byty pomerne tmavé, pretože romantické mesto miluje staré vysoké stromy. Aj Slovenky a Slováci by sa touto bielou mániou mohli inšpirovať - nejeden náš byt je totiž skôr malý a biela miestnosti opticky zväčší. Ak nič iné, aspoň biele stropy by mali byť takmer povinné.

Prečítajte si, ako navodiť romantiku v spálni dekoráciami.

5 tipov na romantický interiér v štýle Parížaniek
3. Ctite starobu
Ktorýsi britský pamiatkar sa pozastavil nad tým, že Slováci radi dávajú budovám nové omietky: „Keď to nepadá, prečo to opravovať?" Prirodzene, jeho pripomienka sa ľahko aplikuje v prípade, že Angličania nechávajú „žiť svojím životom" stredoveké kamenné múry. Ťažšie je to však v prípade slovenských pamiatok, ktoré nemajú až takú dávnu históriu (a a ni odolné múry). Úcta k veku a odmietanie kašírovania alebo vyhládzania vrások by však v domácnosti mohla vyzerať tak, že si nekúpite pseudo-starožitný nábytok, ale radšej opatríte ten pôvodný, napríklad po starých rodičoch.

4. Vešajte lustre
Romantizujúce lustre namiesto supermoderných bodových svietidiel - to je asi najtypickejšia vec v parížskych bytoch. Spolu s moderným nábytkom tvoria zaujímavý protiklad - dokonalú ukážku večnosti svetla nad našimi hlavami. Kvalitný luster vydrží roky a môže sa stať aj predmetom dedičstva - ak v domácnosti nehráte futbal, nie je šanca, že ho poškodíte, tak prečo sa nerozšupnúť pri výbere?

5. Myslite na akustiku
Útulná domácnosť je bez ozveny. To znamená, že treba popustiť od dezinfekčných tendencií a na podlahy rozložiť nejaký ten koberec, zavesiť náramne dramatické závesy, teatrálne cez pohovku prehodiť prikrývku. Textílie priestor vizuálne aj zvukovo oteplia a navyše, často lákajú k príjemným haptickým zážitkom. V každom z nás totiž drieme dieťa, ktoré má potrebu dotýkať sa vecí...

Autor: Nonka

Zdroj: nonka
12.5. 2016 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok