10.8. 2020 6:00

Tajomstvo zariaďovania malého bytu je v optike: Zamerajte sa na...

10.8. 6:00

Tajomstvo zariaďovania malého bytu je v optike: Zamerajte sa na...

Foto: Robo Hubač

Nie každý má možnosť žiť v paláci so stovkami metrov štvorcových. Bohužiaľ, neraz sa pri rozhodovaní o novom bývaní hrá doslova o každý centimeter. Ako si teda prakticky zariadiť malé bývanie a ako čarovať v obmedzenom priestore našich bytov?

Zariadiť malý priestor nielen účelne, ale aj esteticky je doslova umenie na pohľadanie. Rozhodne sa však do tejto neľahkej úlohy môžete pustiť aj vy, tento raz však s malou pomocou a radami od skutočných odborníkov.

Optika je základom

V malom priestore môžete mať odložených mnoho predmetov, pričom zraku budú na prvý pohľad skryté. Miestnosť tak nebude pôsobiť preplnene, ale naopak čisto, jednoducho a priestranne. Než sa však k tomu dostanete, bude to chcieť mnoho merania, počítania a plánovania.

V malom byte musíte byť kreatívni, aby ste v ňom mohli mať to, čo potrebujete.
V malom byte musíte byť kreatívni, aby ste v ňom mohli mať to, čo potrebujete.
Zdroj: archív

Pekne od začiatku

Než malý byt či iný obmedzený priestor začnete zariaďovať, určite si ho najprv poriadne premerajte. Meranie by malo byť dôkladné, a všetky údaje si zaneste na papier, ideálne do plániku na centimetrovom papieri. Sem si totiž môžete značiť následne aj umiestnenie nábytku. Pozor, miestnosť merajte viac ráz. Ak totiž meriate dĺžku a šírku na podlahe, môžu byť namerané rozmery iné, ako keď meriate 50 centimetrov od stropu. Áno, jednoducho mnohé panelákové byty majú veľmi nerovné steny, čo vás môže nepríjemne zaskočiť pri umiestňovaní nábytku či vešaní skriniek na steny.

Ak tvorí priestor vášho bytu veľa menších miestností či nadbytočných chodieb, privolajte si do domácnosti statika. S ním preberte možnosti vybúrania nenosných stien alebo vytvorenie iných priechodov – dá vám to úplne nové možnosti práce s priestorom. Klasické steny môžete nahradiť posuvnými panelmi alebo sklenenými či čiastočne priehľadnými priečkami.

autor:  Andrea
10.8. 2020 6:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44