26.2. 2020 3:00

Život ako v rozprávke: Budete ho mať vďaka tomuto fínskemu vynálezu

26.2. 3:00

Život ako v rozprávke: Budete ho mať vďaka tomuto fínskemu vynálezu

Počuli ste už o vynáleze menom fínske koty? Je to paráda presne do tohto počasia!

Je vám zima a s nostalgiou spomínate na leto? Nemusíte. Vo fínskej kote sa zohrejete a doprajete si i typickú letnú činnosť - grilovanie. Drevené domčeky, ktoré navonok pripomínajú záhradný altánok vo svojom vnútri ukrývajú omnoho viac...

Fíni si to vedia užiť

Kota označuje drevenú stavbu, ktorú vo Fínsku využívajú na organizovanie rôznych slávností, stretnutí s priateľmi, na grilovačky, a to najmä v zime. Drevené malebné chatky bežne nájdete na dvoroch rodinných domov. Dobrou správou je, že rovnaký príjemný zážitok si môžete dopriať i vy. Stačí si zaobstarať kotu, ktorá je na polovicu saunou a na polovicu relaxačným priestorom s ohniskom.

Kombinovaná kota

Saunová kota vychádza zo starej tradície fínskeho saunovania. Pomocou elektrickej pece alebo pece na drevo ju vyhrejete rovnako rýchlo ako interiérovú saunu. Na rozdiel od nej kota vyzerá ako chalúpka z rozprávky. Je vyrobená z kvalitného dreva, má šesť alebo osemhranný pôdorys a šikmú strechu zo šindľa v rôznych farbách.

Život ako v rozprávke: Budete ho mať vďaka tomuto fínskemu vynálezu

 

Vzhľad obytného domčeka jej dodávajú malé okná a presklené dvere. Kombinovaná kota má okrem priestoru na saunovanie v oddelenej časti otvorené ohnisko. Kým ste v saune, na ohni sa môže variť večera...

Len na grilovanie

Ak nepatríte k fanúšikom saunovania, ale radšej si s priateľmi posedíte pri ohni, zadovážte si grill kotu. Kulinárske hody v nej môžete pripravovať bez ohľadu na počasie či ročné obdobie. Nebude vám prekážať vietor, dážď, mráz ani hmyz. Otvorený oheň má svoje čaro a pokrmy, ktoré budú na ňom pripravené, chutia inak než v peci. Pokračovanie na 2. strane.

Ako vyzerajú fínske koty? Dozviete sa v našej galérii.

Zdroj: radomír
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
26.2. 2020 3:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44