30.12. 2019 15:00

Zdravší a krajší domov v novom roku? Áno, vďaka týmto 5 tipom

30.12. 2019 15:00

Zdravší a krajší domov v novom roku? Áno, vďaka týmto 5 tipom

Foto: Shutterstock

Jedno z predsavzatí do nového roka môže byť vytvorenie zdravšieho a krajšieho bývania. V interiéri totiž trávime najviac času, a preto sa lepšie prostredie odrazí aj na kvalite nášho života a zdravia. Skúste to s našimi tipmi a zlepšíte nielen životnú pohodu, ale aj vašu finančnú situáciu.

1. Nakladajte správe s energiou

Nemusíte si robiť starosti s nárastom cien plynu a elektriny od nového roka, ak eliminujete rezervy v plytvaní. Skúste utesniť a izolovať potrubia. Vďaka tomu zvýšite účinnosť vykurovacieho aj chladiaceho systému o takmer 20 %. Premýšľajte aj o kombinovanom zdroji energie. Mnoho kondenzačných kotlov umožňuje pripojenie na solárne panely, čím pohodlne znížite náklady na odber energie z distribučnej siete.

2. Prečešte kuchyňu

Možno ste sa aj vy pred sviatkami zamysleli nad tým, ako ľudia môžu skonzumovať toľko jedla. Neskonzumujú ho. Množstvo jedla sa stále vyhadzuje. Skúste to v novom roku eliminovať. Držte svoju kuchyňu v sviežej forme. Používajte len čerstvé potraviny, vyhoďte všetky tie, ktoré sú po záruke a nekupujte veci príliš do zásoby. Mimochodom práve množstvo pokrmov do zásoby vedie následne k prejedaniu. Triezvy nákup je omnoho lepší, ako nechať sa ovládnuť akciovými nákupmi.

V rohoch sa ukrýva mnoho nástrach
V rohoch sa ukrýva mnoho nástrach
Zdroj: Shutterstock

3. Zbavte sa interiérových škodlivín

Je super mať drahé matrace, aj klimatizáciu, či okná, ale všetko si vyžaduje starostlivosť. Okolie vnútorných tesnení na oknách je vhodné prejsť antibakteriálnou vlhčenou handričkou proti plesniam. Pretože ide o miesto častého vlhnutia a plesne sú tu ako doma. Rovnako je dôležité raz za rok spraviť revíziu klimatizácie a vymeniť filtre, aby ste s chladným vzduchom nevháňali do interiéru aj spóry plesní. Nezabudnite na tepovanie kobercov a matracov. Raz ročne je minimum na udržanie zdravého s sviežeho vzduchu v spálni a interiéri. Pokračovanie na 2. strane.

Viac tipov nájdete v našej galérii.

autor:  Marcos
30.12. 2019 15:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44