30.9. 2020 12:00

Zasklenie balkóna: Viac tepla do bytu a efektnejšie sedenie vonku

30.9. 12:00

Zasklenie balkóna: Viac tepla do bytu a efektnejšie sedenie vonku

Foto: archív

Zima sa nezadržateľne blíži. Jednou z možností, ako zabrániť prenikaniu a priamemu pôsobeniu chladu na byt, je zasklenie balkóna alebo lodžie.

Sto ľudí, sto chutí

Zasklievanie balkónov a lodžií je na sídliskách dosť rozšírené. Horšie je, že málokedy sa na jednom bytovom dome použije rovnaký spôsob zasklenia. V dôsledku chýbajúcej ochoty vlastníkov bytov navzájom komunikovať sa na bytovke nachádza doslova vzorkovník rôznych verzií zasklenia, aké sú na trhu dostupné. V prípade, že by sa vlastníci dokázali dohodnúť na jednotnom zasklení od jedinej firmy, mohli by vyjednať aj výhodnejšiu cenu zasklenia všetkých balkónov.

S rámom alebo bez

V ponuke firiem sú rámové a bezrámové posuvné a otočné zasklievacie systémy označovaný ako švédsky a fínsky. Na zasklenie sa používa bezpečnostné tvrdené sklo s hrúbkou 6 mm. Sklo môže byť číre alebo mliečne. Ďalšou možnosťou je výplň z polykarbonátu. Výhodou bezrámového zasklenia je takmer neviditeľné narušenie architektonického vzhľadu bytovky. V interiéri ostávajú lepšie svetelné pomery a posuvné sklá umožnia otvoriť takmer celú plochu balkóna či lodžie. Sklá sa posúvajú v koľajničkách jedným alebo oboma smermi. Tichý chod je zabezpečený vďaka guľôčkovým ložiskách, sklá sú upevnené v tesniacej gume a v profiloch sú jemné štetinky. V koľajniciach sú drážky pre odtok dažďovej vody. Pri tomto spôsobe posúvania a otáčania skiel je umývanie jednoduchšie a bezpečnejšie.

Pri rámovom spôsobe zasklenia v kombinácii s kvalitnou izoláciou konštrukcií môžete využiť balkón počas celej zimy aj na obytné účely alebo ako zimnú záhradu. Do pevných rámov z hliníka, plastu alebo dreva sa osadí 4 mm hrubé sklo, používa sa aj izolačné dvojsklo.

Zasklenie balkóna dokáže ušetriť nejedno euro na vykurovaní.
Zasklenie balkóna dokáže ušetriť nejedno euro na vykurovaní.
Zdroj: archív
Zdroj: radomír
30.9. 2020 12:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44