4.6. 2019 20:00

Zabudnite na tehlové domy: TOTO je najkvalitnejší materiál

4.6. 2019 20:00

Zabudnite na tehlové domy: TOTO je najkvalitnejší materiál

Sme zvyknutí, že len tehla je dobrá, kvalitná a trvácna. V 21. storočí sú však otestované aj mnohé iné materiály, ktoré sú neporovnateľne lepšie...

Zabudnite na tehlové domy: TOTO je najkvalitnejší materiál

Čo je to moderná drevostavba?

Stále máte pri vyslovení slova drevostavba pred očami drevenicu kdesi zo skanzenu či horskú chatku učupenú pod lesom? Môžeme vás uistiť, že s modernými drevostavbami majú spoločné skutočne len veľmi málo - až na to, že sa pri nich tiež siahlo po dreve. Vlastnosti, ale aj využitie tých moderných sú však ďaleko napred!

Pozrite si aj: Vznikol second hand kuchýň: Chceli by ste kuchyňu z druhej ruky?

Keď sa povie moderná drevostavba, treba si skutočne predstaviť moderný spôsob bývania. Drevostavby sú totiž stavby postavené s použitím dreva ako konštrukčného materiálu, to však nemusí byť na prvý, a dokonca ani na druhý pohľad vo vašej drevostavbe vidno. Platí to zvonku i zvnútra.

Zabudnite na tehlové domy: TOTO je najkvalitnejší materiál

 

Moderná drevostavba sa nepodobá ani na historické drevenice či už výzorom, alebo vlastnosťami, a tiež ani na klasické unimobunky, či okálové domy, ktoré sa stavali na našom území v druhej polovici 20. storočia.

Pozrite si aj: Nemáte na kuchyňu miesto? Super! Mini kuchyne sú absolútnym hitom

Neraz modernú drevostavbu výzorovo vôbec neodlíšite od stavby postavenej klasickou technológiu, pretože v exteriéroch sa na povrchovú úpravu tiež používajú omietky, veľkoplošné obkladové materiály a v niektorých prípadoch ušľachtilý plech. Dokonca sú mnohí ľudia prekvapení, keď zistia, že dom, ktorý považovali za postavený úplne klasicky, patrí do kategórie drevodomov.

Pozrite si aj: Rafinované triky ako čo najlepšie využiť úzku, koridorovú kuchyňu

Je teda jasné, že samotné drevo v tomto prípade nie je vystavené na obdiv, napriek tomu v tejto stavbe zohráva dôležitú úlohu. Niektoré predsudky, ktoré panujú voči drevostavbám, sa preniesli aj na tie moderné. Týka sa to napríklad hlučnosti danej stavby.

Zabudnite na tehlové domy: TOTO je najkvalitnejší materiál

 

Drevo dobre prenáša zvuky vo frekvenciách, na ktoré sú ľudské uši citlivé, preto sa vám môže v drevených priestoroch zdať, že počujete viac zvukov, než ste zvyknutí. Samozrejme, na tento fakt je potrebné myslieť už pri samotnom návrhu a realizácii stavby a ruchy patrične odizolovať.

Pozrite si aj: Super nápad: Dúhová knižnica - ako na to?

Ďalšou obavou je zvýšené riziko požiaru, veď je stavba drevená. I táto obava nie je na mieste, drevené prvky v konštrukcii je potrebné ochrániť pred ohňom, najdôležitejšie sú však protipožiarne opatrenia v samotnej stavbe a dodržiavanie základných pravidiel - teda prevencia pred vznikom požiarov alebo samotného rizika vzniku požiaru.

Pozrite si aj: Mamičky, zbystrite pozornosť: Takto nahradíte chémiu u vás doma

A čo vykurovanie?

Pravdou je, že drevené stavby vykúrite jednoduchšie než iné, následne však musíte dosiahnutú teplotu správne udržiavať. S touto vlastnosťou dreva sa tiež počíta už pri vytváraní projektu a do priestoru je potrebné zahrnúť vhodné akumulačné plochy.

Zabudnite na tehlové domy: TOTO je najkvalitnejší materiál

 

Červotočom nechutí

Moderné drevostavby sú ošetrené pred organizmami, ktoré by si chceli na vašom bývaní pochutiť. Okrem mechanického a chemického ošetrenia však treba dbať aj na správne vetranie a nevystavovanie drevných častí nepriaznivým vplyvom.

Pozrite si aj: Urobte týchto 10 vecí hneď ráno a vaša domácnosť aj VY budete vyzerať dokonalo

V zásade teda platí, že ak sa o svoju drevostavbu správne staráte a je postavená kvalitne, ponúka vysoký a zdravý komfort bývania, ktorý vám nepridáva zbytočné vrásky na čele.

Ako vyzerá taká moderná drevostavba? Pozrite si ju v našej GALÉRII. 

Zdroj: agáta
4.6. 2019 20:00
Diskusia  ()
Diskusia
44