1.7. 2020 21:00

Vytúžený podnájom: Na TOTO sa nezabudnite opýtať vopred

1.7. 21:00

Vytúžený podnájom: Na TOTO sa nezabudnite opýtať vopred

Foto: SHUTTERSTOCK

Aké otázky sebe i nájomcovi musíte položiť skôr, než sa nasťahujete do nového podnájmu? A ako nenaletieť a neprísť o peniaze? Ak chcete spokojne bývať, i keď nie vo vlastnom, buďte pri výbere riadne ostražití!

Balíte kufre a už by ste sa najradšej presťahovali do nového prenájmu? Či sa staviate prvý raz na vlastné nohy a odchádzate od rodičov, alebo si po skončení školy konečne chcete odpočinúť od internátu - pri hľadaní prenájmu by ste mali byť rozvážni.

Na obhliadku sa vyberte až po počiatočnej selekcii. Vopred si prezriete na internete okolie, vyhnete sa tak sklamaniu.
Na obhliadku sa vyberte až po počiatočnej selekcii. Vopred si prezriete na internete okolie, vyhnete sa tak sklamaniu.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Aké otázky si musíte položiť na začiatok?

Než si nájdete dobrý podnájom, je potrebné premeniť svoje sny o bývaní na reálne požiadavky. Začnite zrejme tou najdôležitejšou vecou – a to rozpočtom, ktorý na bývanie budete mať. V sume musíte zohľadniť nielen samotný prenájom (alebo podnájom), ale aj náklady na energie, ktoré každý mesiac budete mať. Od výslednej sumy sa odvíjajú vaše reálne možnosti.

Teraz si zadefinujte svoje potreby a zohľadnite aj špeciálne okolnosti, podľa ktorých sa potrebujete rozhodovať, napríklad že do podnájmu beriete aj svoje domáce zviera, máte malé dieťa alebo potrebujete v budove výťah. Ďalším dôležitým kritériom bude lokalita, a to vzhľadom na vaše potreby, napríklad pre blízkosť práce alebo školy či obchodov, ale aj s ohľadom na cenu. Platí ho predovšetkým pre väčšie mestá, kde môže dochádzanie zabrať aj niekoľko hodín denne a kde lukratívnejšie lokality môžu byť násobne drahšie než okrajové štvrte.

Máte už vyhliadnuté?

Dobrý podnájom môžete nájsť po známosti i cez inzerát alebo realitnú kanceláriu. Všetko má, samozrejme, svoje výhody i nevýhody. Zatiaľ čo po známosti môže ísť o osobu, s ktorou sa pomerne dosť dobre poznáte, môže sa vám stať, že práve na základe tohto vzťahu uzatvoríte iba ústnu dohodu. To, čo však nie je papieri, sa časom len veľmi ťažko dokazuje. Preto aj v tomto prípade, čisto pre korektnosť vzťahov, uzatvorte zmluvu písomne aj so všetkými podmienkami, povinnosťami a nárokmi. Ochráni to vás i druhú stranu.

Pri inzerátoch sledujte nielen cenu – ak je prinízka, môže mať nehnuteľnosť či jej okolie nejakú (zatiaľ skrytú) vadu. Dôležitá je aj samotná lokalita. Skôr než na inzerát odpoviete, pozrite si jednoducho okolie cez mapový vyhľadávač, pomôže vám to spraviť si lepšiu predstavu.

Existuje pár pravidiel na vašu ochranu. Všetko si dohodnite písomne a peniaze či iné platby posielajte na účet.
Existuje pár pravidiel na vašu ochranu. Všetko si dohodnite písomne a peniaze či iné platby posielajte na účet.
Zdroj: Profimedia

Pri prenájme cez realitnú kanceláriu počítajte aj s poplatkom realitke. V tejto sume by mali byť zahrnuté služby ale napríklad aj kvalitná zmluva o prenájme vypracovaná právnikom.

Choďte si miesto pozrieť

Prvý dojem je skutočne dôležitý, a to nielen z miesta samotného, ale aj z majiteľa nehnuteľnosti. Dobre sa s ním komunikuje? Sú všetky skutočnosti také, ako vám vopred avizoval? Nezaskočil vás podmienkou či dôležitou informáciou, ktorú predtým vôbec nespomenul? A aké je okolie? Určite sa opýtajte na susedov, na mieste si overte či v byte môžete napríklad fajčiť alebo naopak, či sa jedná o nefajčiarske priestory.

Náš tip: Uistite sa, že nehnuteľnosť skutočne prenajímate od majiteľa, nie nájomcu, ktorý za seba hľadá náhradu. Všetky okolnosti spíšte, nezabudnite uviesť všetky sumy a poplatky, ktoré uhrádzate ako (vratnú) zálohu, dátumy a spôsob splatnosti úhrad, spôsob vyúčtovania energií či výpovedné lehoty. Pri preberaní nehnuteľnosti si stav zdokumentujte, môžete spísať zoznam vecí, nábytku, spotrebičov, ich množstvo a prípadne nedostatky i závady.

autor:  Andrea
1.7. 2020 21:00
Diskusia  ()
Diskusia
44