17.4. 2020 15:00

Vylepšite svoje upratovanie: Ako rozvoňať vysávač alebo žehličku?

17.4. 2020 15:00

Vylepšite svoje upratovanie: Ako rozvoňať vysávač alebo žehličku?

Foto: Shutterstock

Chcete si rozvoňať domáce upratovanie? A skúsili ste už vône do rôznych spotrebičov? Viaceré si dokonca môžete vyrobiť aj sami doma z dvoch či troch ingrediencií.

Čo takto rozvoňať celý byt pri vysávaní alebo si spríjemniť žehlenie obľúbenými bylinkami? Viaceré domáce spotrebiče môžu vydávať nie práve príjemné vône alebo je jednoducho práca s nimi nuda. Skúste si ich preto osviežiť svojou obľúbenou vôňou.

Vysávač môže byť zdrojom nepríjemných pachov. Riešenie sa však nájde jednoducho.
Vysávač môže byť zdrojom nepríjemných pachov. Riešenie sa však nájde jednoducho.
Zdroj: Robert Daly, getty images

Čo takto osviežiť váš vysávač, sušičku bielizne alebo žehličku? Napadlo vám, že by ste do týchto spotrebičov mohli dať vôňu? Áno, stačí zájsť do najbližšej drogérie a voňavú vodu či balenie s voňavým práškom nájdete v mnohých prevedeniach. Vyrobiť si ich však môžete aj doma.

Vôňa do vysávača – jednoduchšie než ste tušili

Ak máte vo vysávači dlhšie jedno vrecúško, môže sa po jeho zapnutí stať, že pocítite v miestnosti nie práve príjemný pach. Riešením je nielen častejšia výmena vrecka, ale aj použitie príjemnej vône. Jednu máte zrejme práve teraz v kuchyni. Postačí, ak na podlahu vysypete balíček vanilkového cukru, ktorý povysávate. Vanilka rozvonia celú miestnosť a bude pôsobiť, kým bude spotrebič zapnutý.

Rovnakým spôsobom môžete napustiť vôňou bežný kryštálový cukor, použite hoci škoricu alebo sušenú levanduľu. Cukor môžete prevoňať aj svojím obľúbeným esenciálnym olejom, nekvapkajte ho však priamo na cukor, ale na handričku či vatový tampón, ktorý na niekoľko dní ponoríte do cukru a uchováte v uzatvorenej nádobe.

Aj doma si jednoducho pripravíte voňavú vodu do žehličky. Krásne rozvonia všetku bielizeň.
Aj doma si jednoducho pripravíte voňavú vodu do žehličky. Krásne rozvonia všetku bielizeň.
Zdroj: Shutterstock

Vôňa do žehličky

Voňavé žehlenie má hneď viacero účinkov. Na jednej strane bude miestnosť pri žehlení príjemne voňať a ak zvolíte vhodnú vôňu, vylepší vám náladu a nabije vás energiou. Zároveň rozvonia aj bielizeň a vôňa sa na nej uchová počas nasledujúcich dní aj v skrini.

Vlastnú vodu do žehličky vyrobíte jednoducho a na počkanie. Ideálne ak siahnete po destilovanej vode, môže byť však aj voda filtrovaná. Cieľom je použiť vodu, ktorá nebude spôsobovať ukladanie vodného kameňa v spotrebiči. Je vhodné, ak pridáte aj malé množstvo alkoholu na konzerváciu  a obľúbený esenciálny olej. Pomer skúste dodržať, môže byť však od oka – na 700 ml vody 40 ml vodky a zhruba 15 kvapiek oleja. Vodu si môžete pripraviť a uchovať v uzavretej fľaši. Postupne nalievajte do žehličky alebo spreju.

Domáca vôňa do sušičky si vyžaduje len pár jednoduchých krokov.
Domáca vôňa do sušičky si vyžaduje len pár jednoduchých krokov.
Zdroj: Shutterstock

Vôňa do sušičky

Ani tento prostriedok sa nevyrába zložito. Použite staršiu plátennú látku, ktorú nastriháte na štvorce s rozmerom 10 na 10 centimetrov. Potom si pripravte nádobku s vrchnákom, ideálne sú sklenené nádoby s uzáverom. Do nádoby dajte 100 ml vínného octu, pár kúskov kvetu vresu (nemusí byť) a zhruba 20 kvapiek esenciálneho oleja podľa svojej voľby.

Vres by ste mali nechať v octe odstáť zhruba jednu noc, potom ho preceďte a do tekutiny dajte olej. Zmes nalejte do nádoby a vložte látkové obrúsky. Vždy dôkladne zatvorte a do sušičky pred spustením vložte vždy jeden kúsok. Látkové štvorce môžete používať neustále dokola, vôňu však obmieňajte podľa svojej nálady či ročného obdobia.  

autor:  Andrea
17.4. 2020 15:00
Diskusia  ()
Diskusia
44