27.2. 2023 0:00

Vonkajšie žalúzie alebo rolety? Poradíme s výberom tienenia pre vaše bývanie

27.2. 0:00

Vonkajšie žalúzie alebo rolety? Poradíme s výberom tienenia pre vaše bývanie

Foto: Climax.sk

Rozhodujete sa, aké vonkajšie tienenie je pre váš dom vhodné? Nie ste si istí, či dať prednosť roletám alebo žalúziám, a ešte sa vám točí hlava z jednotlivých typov? Poradíme, v čom sa jednotlivé druhy tienenia líšia a aké máte možnosti, aby bol pre vás výber skôr zábava ako stres a chaos.

Prečo vyberať vonkajšie tienenie pre váš domov?

V prvom rade si odpovedzte na otázku, či chcete tienenie vnútorné alebo vonkajšie. Ak riešite úsporu financií za vykurovanie alebo za klimatizáciu, potom jednoznačne siahnite po vonkajšom tienení.
Vonkajšie rolety aj žalúzie prinášajú mnoho výhod, ktoré si okamžite zamilujete:

·         zabezpečia pokojný spánok a súkromie
·         v ponuke je široký výber farieb a tvarov
·         esteticky dotvoria vzhľad každého domu
·         umožnia vetrať a zároveň tieniť
·         rolety znižujú hluk v miestnosti
·         šetria energie za klimatizáciu
·         screenové rolety sú vhodné aj pre pergoly

Teraz však stojíte pred ďalšou otázkou. Sú pre váš dom lepšie vonkajšie žalúzie alebo radšej dať prednosť hliníkovým či screenovým roletám? A viete vôbec, aké sú medzi nimi hlavné rozdiely?

Vonkajšie žalúzie aj vonkajšie rolety prinášajú mnoho výhod. Napríklad šetria energie za klimatizáciu a zaistia dokonalé súkromie.
Vonkajšie žalúzie aj vonkajšie rolety prinášajú mnoho výhod. Napríklad šetria energie za klimatizáciu a zaistia dokonalé súkromie.
Zdroj: Climax.sk

Vonkajšie rolety vytvoria dokonalú tmu a súkromie

Vonkajšie rolety sa vyrábajú z hliníkových alebo plastových lamiel. Sú spolu navzájom tak dokonale spojené, že vytvoria kompaktný celok v podobe panciera. Pancier je umiestnený v boxe, ktorý môže byť priznaný alebo schovaný pod fasádou.

Vďaka hliníkovým roletám vytvoríte v miestnosti dokonalú tmu. Z tohto dôvodu sa hodí predovšetkým do spální. Rolety je ale tiež možné stiahnuť napríklad len do polovice okna. Lamely sa dajú nastaviť tak, že sa úplne nedovrú, čo umožní vpustiť do miestnosti nielen svetlo, ale aj vzduch.

Skvelou voľbou sú aj screenové rolety taktiež známe ako fasádne clony, ktoré sa stávajú stále obľúbenejším prvkom nielen novostavieb. Čím ďalej tým častejšie nachádzajú svoje uplatnenie aj pri rekonštrukciách alebo pri stavbe záhradných pergol, kde skvele poslúžia ako clona pred slnkom, vetrom aj zvedavými pohľadmi zvonku.

Screenové rolety alebo fasádne clony je možné zaobstarať v mnohých farebných prevedeniach.
Screenové rolety alebo fasádne clony je možné zaobstarať v mnohých farebných prevedeniach.
Zdroj: Climax.sk

Aké typy vonkajších roliet sú k dispozícii?

Vonkajšie rolety vytvárajú nielen príjemnú atmosféru, ale tiež znižujú hlučnosť a prašnosť v miestnosti. Na výber máte 3 druhy roliet.

Vonkajšie rolety hliníkové - pancier je tvorený hliníkovými lamelami vyplnenými PUR penou. Významne tak znižujú hluk v miestnosti a perfektne regulujú teplotu. Navyše, v zime znížia náklady na teplo až o 30%.

Vonkajšie rolety plastové - sú lacnejším variantom k hliníkovým roletám a skvelou voľbou skôr pre menšie okná, napr. v kúpeľniach. Pokiaľ ich plánujete už vo fáze projektu stavby, je možné ich umiestniť priamo do prekladov, čím sa zachová čistá línia domu.

Screenové rolety - ide o moderný variant k vonkajším roletám. Možno ich využiť nielen na dome, ale tiež ako súčasť pergol v podobe bočnej zásteny. Screenové rolety chránia pred slnkom, nebránia výhľadu von, zvládnu aj silný vietor a stanú sa perfektným oživením každého domu. Typov je nespočetné množstvo, vyberie si skutočne každý. Rolety sú vyrobené z veľmi odolnej látky, ktorá zamedzí v lete prehrievaniu interiéru a nemusíte sa obávať ich zamŕzania v zimných dňoch. Svojou funkciou sa tak vyrovnajú vonkajším žalúziám alebo hliníkovým roletám.

Vonkajšie hliníkové rolety dokonale ochránia pred slnkom aj pohľady susedov.
Vonkajšie hliníkové rolety dokonale ochránia pred slnkom aj pohľady susedov.
Zdroj: Climax.sk

Vonkajšie žalúzie umožnia ľubovoľné naklápanie lamiel

Lámete si hlavu nad tým, aký je najväčší rozdiel medzi roletami a žalúziami? Ukrýva sa v lamelách. Pri žalúziách je možné lamely naklápať takmer ľubovoľne, pri roletách nie. Správnym naklápaním lamiel chránite miestnosť pred ostrým slnečným žiarením, ale zároveň vidíte von na záhradu. Výhodou je, že púšťate do domu čerstvý vzduch a do izby pustíte len toľko svetla, koľko sami chcete.

Vďaka vonkajším žalúziám môžete regulovať množstvo svetla v miestnosti.
Vďaka vonkajším žalúziám môžete regulovať množstvo svetla v miestnosti.
Zdroj: Climax.sk

Typy žalúzií podľa tvaru lamiel? Najviac využívaný je typ Z

Žalúzie najčastejšie rozlišujeme podľa tvaru lamiel. Najbežnejším typom lamiel pri vonkajších žalúziách je typ Z. Také rolety perfektne zapadnú do seba, zaistia tmu a sú vysoko odolné. Medzi ďalšími typmi lamiel nájdeme:

·         typ T: sú vysoko odolné proti vetru, lamela má tvar do písmena T
·         typ C: výhodou je, že lamely je možné naklopiť na obe strany
·         typ F: oproti typu C majú plochejší tvar a nie sú tak stabilné, využívajú sa predovšetkým pri administratívnych budovách

Pri výbere tieniacej techniky dajte prednosť hlavne overeným tuzemským výrobkom od firiem, ktoré majú dlhoročné skúsenosti s dodaním a montážou žalúzií i roliet. Ak chcete staviť na kvalitu a precíznosť, vďaka čomu vám tieniaca technika bude robiť radosť niekoľko rokov, sú tuzemské produkty zásahom do čierneho.

Prvotriednym produktom na trhu exteriérového tienenia je vonkajšia žalúzia Z-90 Noval.
Prvotriednym produktom na trhu exteriérového tienenia je vonkajšia žalúzia Z-90 Noval.
Zdroj: Climax.sk

AR aplikácia pomôže s vizualizáciou tienenia pre váš domov

Zaujíma vás, ako bude vo finále vaša tieniaca technika vyzerať na dome? K dispozícii je chytrá aplikácia spoločnosti CLIMAX s názvom Climax AR aplikácia (Augmented Reality). Získate tak jasnú predstavu o tom, ako budú rolety či žalúzie na oknách vyzerať.

Aplikácia umožní vyskúšať aj funkčnosť tienenia. Ľahko sa tak rozhodnete, akú farbu lamiel vybrať alebo či sa k vášmu domu hodia viac žalúzie alebo rolety. Aplikáciu je možné stiahnuť ako do telefónu, tak aj tabletu, vhodná je pre operačný systém Android a iOS.

autor:  PR článok
27.2. 2023 0:00
Zdieľať článok