6.4. 2020 6:00

Viete správne triediť bielizeň? Túto jednu chybu už pri praní nerobte

6.4. 6:00

Viete správne triediť bielizeň? Túto jednu chybu už pri praní nerobte

Foto: Shutterstock

Ako ste to robili doteraz? Čierne, farebné a biele, či máte viacero kritérií podľa ktorých triedite svoju bielizeň? Možno ste doteraz nevedomky robili viacero chýb!

Nazrite do svojho koša na špinavú bielizeň - koľko kusov rôznej bielizne tam máte? A nielen bielizeň, ale aj uteráky, utierky a možno aj látkové tašky či vrecká a športové pomôcky. V niektorých domácnostiach sa bežne do práčky dávajú aj topánky a samozrejme, oblečenie a pomôcky domácich miláčikov. Je teda jasné, že všetky tieto veci nemožno v žiadnom prípade prať spoločne. Ako ich však správne triediť a čo by ste s práčkou mali robiť medzi jednotlivými praniami?

Triedenie je základom, inak sa môže stať, že svoje obľúbené oblečenie nenávratne poškodíte.
Triedenie je základom, inak sa môže stať, že svoje obľúbené oblečenie nenávratne poškodíte.
Zdroj: Shutterstock

O jeden krok vpred

Než sa vôbec dostanete k praniu, vráťme sa k vašej kúpe pračky. Ak máte práve teraz možnosť výberu, dôkladne si preštudujte programy, ktoré spotrebič ponúka. Čím viac pracích programov, ktoré dokážete efektívne používať a možností nastavenia teploty či množstva pranej bielizne máte, tým lepšie.

Triedime!

Vo chvíli, keď už kôš s bielizňou preteká, je najvyšší čas začať s triedením. Ak sa vám už stalo, že vám biela bielizeň nenávratne zašedla alebo bola po praní zafarbená, iste dobre viete, že triediť sa rozhodne vyplatí. Na prvú kopu dávajte bielu a svetlú bielizeň, ktorá potrebuje a znesie vysoké teploty. Môže ísť o kuchynské utierky, uteráky, kúpeľňovú podložku či posteľnú bielizeň, prípadne spodnú bielizeň. Má zmysel ich prať na čo najvyšších teplotách a z času na čas na program cez 90 stupňov Celzia. Nepridávajte k nim však kusy oblečenia, ktoré v sebe kombinujú rôzne farby, napríklad biele tričká s farebnými lemami, práve tie by mohli pri vyšších teplotách púšťať farbu.

Budete potrebovať viac než jeden kôš na bielizeň. Tú veľmi znečistenú ukladajte samostatne.
Budete potrebovať viac než jeden kôš na bielizeň. Tú veľmi znečistenú ukladajte samostatne.
Zdroj: Shutterstock

Bežnú svetlú a bielu bielizeň môžete prať na 60 stupňov, pričom na túto teplotu pokojne preperte aj uteráky použité pri cvičení, či biele ponožky, ktoré po nosení ostali šedé a silno znečistené. Pri tejto teplote sa vám budú dobre odstraňovať aj rôzne škvrny, mnohé prípravky na nečistoty fungujú najlepšie pri vyšších teplotách. Jemná spodná bielizeň možno do pračky vôbec nepatrí. Pred praním dôkladne skontrolujte, či je možné podprsenku i ďalšie kusy prať v práčke. Pre bezpečnosť ich uložte do špeciálneho pracieho vrecúška, budú tak chránené a vy neskončíte s kosticou pod bubnom práčky.

autor:  Andrea
6.4. 2020 6:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44