4.5. 2019 17:00

Videli ste už hipsterský byt? My áno!

4.5. 2019 17:00

Videli ste už hipsterský byt? My áno!

Videli ste už byt hipstera? Pozrite sa, ako zaujímavo vyzerá.

Videli ste už hipsterský byt? My áno!

Kto tu býva

Fotograf Juraj je typ človeka, ktorý odmieta konzum, vyhýba sa čomukoľvek masovému, ale miluje kvalitu, dizajnové novinky, alternatívnu scénu a knihy. Má dobrý vkus a vlastné názory. Vyniká svojim imidžom a veľmi sa chcel od iných odlišovať aj zariadením domácnosti. Sen mu splnila priateľka Natália, ktorá ho prihlásila do televíznej relácie.

 

Videli ste už hipsterský byt? My áno!

 

Prekvapenie od priateľky

Jurajovi prerábku garsónky neďaleko jazera Kuchajda v Bratislave, pripravila ako prekvapenie jeho priateľka Natália. Mladému dizajnérovi Michalovi Skrakovi dala tri indície - model traktora, videohry a fotografie, podľa ktorých mal interiér navrhnúť tak aby sa čo najviac páčil jej priateľovi.

Pozrite si aj: Premena: Mimo mesta sa im žije lepšie a zdravšie  

„Pôvodný byt bol síce v celkom dobrom stave, no v interiéri vládol chaos a neporiadok typický pre väčšinu mladých ľudí. Celý priestor som sa snažil zariadiť tak, aby odrážal osobnosť, záujmy a ambície mladého človeka z umeleckého prostredia."

Tu sa dočítate viac: Ako bývajú praví HIPSTERI?

Ale veď to je nedokončené!

Po prekročení prahu sa môže každému zdať, že steny v predsieni zo surového betónu sa čoskoro dočkajú úpravy a budú sa ešte omietať. No nie je to tak. Takýto vzhľad bol zámerom a pokusom o vyjadrenie iných kritérií - jednoduchosti a nenáročnosti údržby. Michal sa však takto rozhodol aj preto, že v zadaní bolo - neminúť vela peňazí a byť originálny.

 

Videli ste už hipsterský byt? My áno!

 

Lampa z výfukov

V industriálnej predsieni dominujú sivé steny. Jediným farebným osviežením je skriňa so sýto žltými posuvnými dverami. Z úplne iného súdka je stojaca lampa, ktorá sa svojim pôvodom absolútne vymyká tradične používaným materiálom na výrobu nábytku a doplnkov.

„Vyrobili sme ju z výfukov ktoré sme kúpili na vrakovisku," smeje sa Michal a pýta sa či uhádneme, z čoho je urobený otvorený šatník oddeľujúci vstupnú časť od obývačky.

Čítajte: Počuli ste už o „hipsterskej" kúpeľni? Pozreli sme sa, čo presne to znamená

Byt v byte

Pri zariaďovaní ďalšej časti bytu sa dizajnér sústredil na to, aby z malého priestoru získal čo najviac a do interiéru zakomponoval všetko potrebné. Dispozične byt "upratal" tak, aby vzniklo viac funkčných zón a pôvodnú veľkú izbu, premenil na hráčsku obývačku, ktorú od kuchynky na občasné varenie delí barový pult. Na náprotivnú stranu umiestnil zasa posteľ určenú na relax a kútik na prácu.

Videli ste už hipsterský byt? My áno!

 

Bez pozlátka

Ak sa pri pohľade na fotografie trápite, že majiteľovi nevyšiel rozpočet na nejaký kus nábytku, ste na omyle. Michal totiž k práci zaujal nekonvenčný prístup, vymyslel originálne riešenia, ktoré sršia vtipom a na zariadenie pre mladého hipstera použil zväčša handmade veci.

„Určite sme nepostupovali podľa štandardných postupov. Viac sme chodili po stavebninách ako obchodoch s nábytkom a vyrábali z polotovarov.

Prečítajte si aj: TIETO domy vám vyliečia psychiku a ušetria elektrickú energiu, konečne... 

Drsný ale útulný

Jedálenský kút s barovým pultom podopreli betónovými prefabrikátmi. Rovnako vyrobili nočný i televízny stolík, ku ktorému pristavili staré veľké reproduktory. Na konferenčný stolík pri klubových kreslách použili dve pneumatiky, na ktoré položili hrubé sklo. Koberec z bazáru pôsobí akoby spadol z neba a zanechal po okraji čierne prskance. Úplne ako po výbuchu.

 
Videli ste už hipsterský byt? My áno!

 

Recyklované je dobré

Pri pracovnom stolíku zaujme kovová stolička zľahka premaľovaná tyrkysovou farbou, čo vnáša do tohto kúta izby veselého ducha. Po drobnej úprave sa na stolíku zaskvel aj starodávny telefón s ciferníkom a na policiach zbierka starých fotoaparátov. Optiku v sebe má aj kamera s kotúčmi a ďalekohľad ktorý kúpili na inzerát.

Toto vás bude zaujímať: Otrepané žiarovky vyhoďte do koša, toto je hipsterský vrchol: Žiarovka z dreva! 

Nebezpečné miesto na stene?

Celý interiér je evidentne mužský a vyjadruje nezávislosť a voľnosť. Dôkazom toho je aj dizajn a umiestnenie lámp. Interiéru dodávajú vtip a neuveriteľnú ľahkosť. K inakosti pomohla aj výmaľba - výrazné žlté pruhy na betónovej stierke a čierna stena odpozorovaná z kaviarní s rôznymi nápismi a podpisom dizajnéra.

Namiesto obrazu

Vtipný a originálny interiér dopĺňa umelecké dielo - výstava fotografií majiteľa. Na prvý pohľad v chaose usporiadané fotografie sú precízne previazané vnútornou niťou. Pre autora však nebude žiadny problém kedykoľvek ich vymeniť, pretože sú nalepené špeciálnym sprejom.

No nielen jedinečná galéria, ale aj doplnky s nádychom starých dobrých čias ako napríklad stolička, rám, či taburetka sú podľa odvážneho dizajnéra, pre hipstera alfa a omega.

Prečítajte si aj: Koberec večne živý - teplo, dekor i ochrana 

Každý je iný

Dizajnér Michal Skrak „Byt pre hipstera sa nedá zariadiť podľa žiadnej príručky. Nikdy dopredu neviete, aké zariadenie v ňom použijete. Dôležité je aby každý kúsok nábytku či dekorácie bol spojený s jedinečnou atmosférou, zážitkom, či príbehom.

Dôležitá je aj pohoda, uvoľnenosť a maximálne pohodlie, ktoré má prednosť pred dizajnovým vzhľadom. Byt som sa snažil zariadiť maximálne originálne a s minimálnym rozpočtom."

Videli ste už hipsterský byt? My áno!

 

Mladícky duch

Kvalitný dispozičný návrh, vhodné zariadenie, niekoľko osvedčených trikov a dobrých nápadov sú pre Juraja zárukou spokojného bývania v tomto byte. Hoci bytu dominuje paleta sivých odtieňov v spojení s industriálnym nádychom, nepôsobí fádne ani smutne.

Doplnky spolu s industriálnymi prvkami, vzory a farby sa navzájom nebijú ani nerušia - práve naopak - výborne sa dopĺňajú a vniesli do bytu mladíckeho ducha.

Viac fotografií si pozrite v našej galérii. Stojí to za to!

Zdroj: daniela
4.5. 2019 17:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44