24.10. 2012 15:00

Veľký prehľad cien nehnuteľností: Byty zlacneli

24.10. 2012 15:00

Veľký prehľad cien nehnuteľností: Byty zlacneli

Foto: MATEJ JANKOVIČ/PLUS Jeden deň

Uvažujete nad kúpou garsónky či väčšieho bytu? Pripravili sme pre vás prehľad cien v našich krajských mestách. No hoci za posledné štyri roky išli nehnuteľnosti prudko dole, rátajte s tým, že oveľa lacnejšie už nebudú.

Odborníci sa zhodujú, že trh s bytmi sa stabilizoval. „Máme za sebou dlhšie obdobie pomalého poklesu cien nehnuteľností, ktoré sa zreálnili a dostávajú sa na pôvodnú úroveň,“ potvrdil Martin Lazík z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

Podobnú skúsenosť má Štefan Nemlaha, šéf realitky v hlavnom meste.

„V rámci celej republiky sme za posledných 5 až 6 mesiacov zaznamenali nárast cien len pri novopostavených bytoch, aj to na nevýraznej hodnote plus dve percentá. Inak ceny klesli, najviac pri rodinných domoch,“ hovorí.

Stiahnite si veľký prehľad cien nehnuteľností>>>

Ticho na trhu

Analytik Dávid Dereník pripomenul, že na trhu sa momentálne nedeje nič – ani veľký dopyt po nehnuteľnostiach, ale ani nová výstavba

„Preto ceny skôr stagnujú,“ vysvetlil.V tabuľkách si môžete porovnať vývoj cien za štyri roky. Záujem je o menšie byty, ktoré sú lacnejšie, no na štvorcové metre vychádzajú drahšie. Na bývaní najviac ušetria Trenčania.

O vidiek už nemáme záujem

Mnohí Bratislavčania pred časom húfne menili bytovku v hlavnom meste za dom na vidieku. Viacerí z nich však toto svoje rozhodnutie už oľutovali. Prečo?

„Niekdajšia pomerne silná komunita, ktorá sa rozhodla opustiť hlavné mesto a vysťahovať sa do novovytvoreného satelitného mestečka pri Bratislave či do blízkej dediny, sa zmenšuje,“ tvrdí Štefan Nemlaha, riaditeľ realitnej kancelárie v hlavnom meste. Po rokoch totiž zistili, že starostlivosť o rodinný dom si vyžaduje veľa času aj financií.

Takisto doprava nie je ideálna a stáť v zápche hodinu a viac je neúnosné. Navyše cesta do práce autom ich ročne vyjde množstvo peňazí. A ďalší zisťujú, že dedinský život nie je pre nich. „Postupne tak pribúda ľudí, ktorí sa do mesta vracajú alebo o tom aspoň uvažujú. Zistili, aké sú výhody sídlisk či lepších štvrtí v meste. Bývanie v paneláku už prestáva byť pre mnohých strašiakom,“ uzavrel Nemlaha.

Pôžička je riešenie

Na to, aby sme vložili peniaze do vlastného bývania, či kúpy kúska pôdy, nás dnes motivujú aj veľmi zaujímavé úrokové sadzby v bankách. Analytik Dávid dereník nepredpokladá, že by mali výraznejšie rásť. No treba mať na pamäti, že po skončení lehoty fixácie sa úroková sadzba môže zmeniť. Podľa Martina Lazíka z Národnej asociácie realitných kancelárií je dnes „hypotekárne ovzdušie“ naklonené kúpe bytov. A šéf realitnej kancelárie Štefan Nemlaha je presvedčený, že investícia do nehnuteľností je veľmi rozumná: „Ak nie na vlastné bývanie, tak na príjmy z prenájmu.“

24.10. 2012 15:00
Diskusia  ()
Diskusia
44