1.6. 2020 15:00

Veľké upratovanie v domácnosti: Tušíte ako TIETO veci separujú?

1.6. 15:00

Veľké upratovanie v domácnosti: Tušíte ako TIETO veci separujú?

Foto: SHUTTERSTOCK

Chystáte sa na veľké upratovanie? Výborný nápad! Čo však so všetkými tými vecami, ktoré vyradíte zo šatníka, kuchyne alebo pivnice? Tušíte, ako ich skutočne správne separovať?

Všetci už dobre poznáme zberné nádoby, ktoré stávajú neďaleko našich domovov. Iste sa do nich snažíte vhadzovať papierový i plastový odpad z celej domácnosti. Čo však so starými spotrebičmi, oblečením, zaváracími fľašami či nábytkom?

Separovanie v domácnosti by malo byť  bežnou praxou. Občas sa však potrebujeme zbaviť vecí, ktoré sa nevyhnutne nemusia stať odpadom.
Separovanie v domácnosti by malo byť bežnou praxou. Občas sa však potrebujeme zbaviť vecí, ktoré sa nevyhnutne nemusia stať odpadom.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Nespoliehajte sa na náhodu

Niekedy zohráva svoju úlohu lenivosť, inokedy naivita, často sa to však končí kopou vecí vyloženou kdesi pri kontajneroch či dokonca v bráne bytovky. Bývalý majiteľ sa spoľahne, že sa jeho vyhodené veci hodia náhodnému okoloidúcemu, to by sa však rozhodne diať nemalo. Ako to teda urobiť správne? Pustite sa najprv  do riadneho upratovania a v domácnosti vyraďte všetko nepotrebné.

V ďalšom kroku veci roztrieďte. Použiť môžete rôzne kľúče, časť vecí možno ešte predáte alebo darujete ďalej. Je to najlepší spôsob, ako sa zbaviť starších spotrebičov, ktoré ešte fungujú alebo po menšej oprave by ešte mohli fungovať. Ponúknite ich priateľom a známym na sociálnych sieťach alebo na inzerát za odvoz a ak sa žiadny záujemca nenájde, odložte spotrebič bokom. Do bežného odpadu totiž nepatrí. Nakoniec zamierte so starým spotrebičom na zberný dvor, kde majú pre tento druh odpadu vyhradené špeciálne miesto, staré spotrebiče sa totiž delia na takmer tucet rôznych kategórií.

Čo ešte v domácnosti nájdete?

Jednou z najväčších položiek je rozhodne šatstvo. Hlavne, ak máte deti. Možno sa vám podarí usporiť na tom, že vaše deti vynosia aspoň časť oblečenia po sebe navzájom. Oblečenie si môžete posúvať aj v rodine, bytovke, medzi priateľkami alebo si zorganizujete výmenu balíkov oblečenia v blízkom materskom či komunitnom centre. Ak sa vám žiadna z týchto možností nepodarí zrealizovať, hľadajte najbližšie charity. Oblečenie pre deti určite ocenia. Čo sa týka šatstva, ale aj posteľnej bielizne či uterákov, darovať ich môžete v sociálnych ubytovniach alebo charitatívnych zberniach.

Náš tip: Odkladajte detské oblečenie podľa veľkosti a ročného obdobia do balíkov. Po kusoch predávajte len drahšie a špeciálne kúsky oblečenia, napríklad detský fusak.

autor:  Andrea
1.6. 2020 15:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44