29.11. 2021 14:00

Vdýchnite svojmu bývaniu dušu: Rady, ako si vybrať ten správny interiérový štýl

29.11. 2021 14:00

Vdýchnite svojmu bývaniu dušu: Rady, ako si vybrať ten správny interiérový štýl

Foto: OBI

Kúpili ste nové bývanie a čaká vás fáza zariaďovania? Alebo ste sa rozhodli, že svojmu domovu vdýchnete novú dušu? Či už idete celkom od piky alebo renovujete, zamerajte sa na štýl, ktorý okolo seba vytvoríte. Zvoliť ho nie je úplne jednoduché, ale jedna vec je kľúčová - držte sa vlastnej osobnosti.

Bývanie by malo odrážať svojho majiteľa. Malo by sa niesť v jeho životnom štýle, jeho tempe, vkuse, jedinečnosti či záľubách. Nevytvárate predsa domov pre niekoho iného, ale pre seba a svoju rodinu, a tak by výsledok mal pôsobiť nielen efektne ako z časopisu, ale aj príjemne, útulne a domácky. Presne podľa jedinečnosti vás samotných.

Začnite hlavným štýlom

Pri pohľade na prázdnu miestnosť by ste si mali určiť, ktorým štýlom sa v nej chcete uberať. Môžete mať množstvo nápadov či inšpirácií, ale treba sa sústrediť na celkový koncept. V ponuke interiérového dizajnu je množstvo konkrétnych smerov a každý z nich má svoje špecifiká. Zistite, ktorý je vám najbližší a ktorý vo vás vyvoláva pocit potrebného domova.

Oslovuje vás moderný minimalizmus, útulný vidiecky štýl, farebné boho, honosný glamour alebo sa radšej uberáte eklektizmom, kde nájdete z každého rožka troška? Základné prvky vybraného štýlu vás nasmerujú, ako štylizovať svoju domácnosť. Upresní sa vám predstava o farbách, materiáloch, doplnkoch a dekoráciách, vytvoríte potrebný základ svojho budúceho bývania.

Vyberte si interiérový štýl, ktorý vám sedí.
Vyberte si interiérový štýl, ktorý vám sedí.
Zdroj: OBI

Miešanie viacerých štýlov

Ak ste stále vo fáze, že sa vám páči z každého niečo a presný smer nemáte, vôbec to nevadí. Mnoho dizajnérov radí pohybovať sa na pomedzí viacerých štýlov a vybrať si z nich to najvhodnejšie pre seba. Práve jedinečným prístupom sa tvoria tie najpríjemnejšie bývania a vytráca sa z nich chlad, ktorý vzniká otrockým napodobňovaním dizajnov.

Práve "miešaním" v ostatných rokoch vzniklo aj viacero oficiálne uznávaných štýlov. Z bohémskych bývaní sa vytrácajú typické farby a pridáva sa "chic" zariaďovanie, vo veľkom sa kombinuje staré s novým, honosný glamour sa mieša s botanikou či romantické Provensalsko s prvkami čierneho kovu. Nápadov je mnoho a pokiaľ sa chopíte niečoho, čo majú štýly spoločné, vytvoríte ďalší. Pokojne aj svoj vlastný.

Šatník, domácnosť a inšpirácie

Ak chcete nájsť to pravé pre seba, pozrite sa do svojej skrine. Farby obľúbeného oblečenia vás jednoznačne nasmerujú, takisto aj jeho štýl či materiály. Od odborníkov dávnejšie zaznela i rada, aby ste sa prešli po svojom byte či dome a na kopu doniesli tie najobľúbenejšie doplnky. Uložené na jednom mieste jasne ukážu, aký štýl je vám blízky.

Samozrejme, nezabúdajte na inšpirácie, ktoré máte okolo seba. Či už je to bývanie vašich známych, nejaká celebrita alebo článok v magazíne - nápadov je všade dosť a pri zariaďovaní vášho domova vás vedia nasmerovať. Pozrite si aj tipy na internete a všetko si foťte alebo vystrihujte. Zoskupené na papieri alebo ploche obrazovky razom uvidíte, kam vás dizajnová túžba ťahá.

Vyberte si interiérový štýl, ktorý vám sedí.
Vyberte si interiérový štýl, ktorý vám sedí.
Zdroj: OBI

Skúšajte a pokojne i meňte

Nebojte sa skúšať a pokojne aj meniť, ak vám výsledok neulahodí. Snáď každý pozná proces premaľovávania, výmeny dekorácií alebo premiestňovania nábytku. Zariaďovanie domova je projektom a nie jednorazovou námahou, ktorá musí ostať nemenná. Faktom je aj to, že náš vkus sa mení, rovnako ako životný štýl či trendy.

Nie je ničím nezvyčajným, že sa po rokoch obklopíme interiérovým štýlom, ktorý nám kedysi blízky nebol. Dôležité je, aby odrážal stav tu a teraz a aby sa vám vďaka nemu dobre bývalo. Či už to bude moderný štýl, s prvkami retra alebo pokojne aj chladnejší industriál. Všetko je o vás a nápadoch, ktoré vám dokážu vytvoriť potrebný pocit pohodlia.

Viac inšpirácií nájdete na obi.sk/create

Advertisement
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
29.11. 2021 14:00
Diskusia ()
Zdieľať článok