27.5. 2020 21:00

Vďaka poriadnej streche ušetríte na opravách: Vyberte si túto...

27.5. 21:00

Vďaka poriadnej streche ušetríte na opravách: Vyberte si túto...

Foto: jeffknowshouses.com

Stav v akom sa nachádza vaša strecha, rozhoduje o celkovej kondícii domu, v ktorom bývate.

Stav, v akom sa nachádza vaša strecha, rozhoduje o celkovej kondícii domu, v ktorom bývate. Preto je mimoriadne dôležité, urobiť správne rozhodnutia pri jej stavbe a tiež sa o ňu následne správne starať. Na čo teda nezabúdať a na čo myslieť radšej vopred?

Nová strecha vyžaduje starostlivosť

Dokonca aj pri novej streche či celej stavbe by ste mali byť pozorní a venovať streche priebežnú starostlivosť. Nie vždy si môžete byť istí, či bola pri realizácii strechy urobená skutočne kvalitná a odborná práca, preto sa pri pomerne nových stavbách neraz objavia poruchy, ktoré vedú časom k vážnemu poškodeniu strešného plášťa.

Vďaka poriadnej streche ušetríte na opravách: Vyberte si túto...

Čo sledovať?

Pokojne si zoznam kontrolných bodov zapíšte do diára. Práve pred zimou a následne po jej skončení by ste stav strechy mali dôkladne skontrolovať a vykonať niekoľko „povinných" prác. Patrí medzi ne napríklad vyčistenie žľabov a odkvapov, musia totiž počas náročných jesenných a zimných mesiacov efektívne fungovať. Ak máte blízko strechy zdroj znečistenia - napríklad veľký strom, môžete kontrolu a čistenie robiť aj viac ráz za sezónu. Na jar je vždy potrebné skontrolovať či predovšetkým sneh nepoškodil jednotlivé časti strechy, napríklad strešné tašky. Počas roka by ste takúto kontrolu mali robiť po prudkých búrkach, hlavne s krupobitím, prípadne po veľmi silných veterných smrštiach.

Plechové strechy sú náchylné na poškodenia v miestach ukotvenia, kontrolu potrebujú aj všetky klampiarske prvky, teda plechové prvky v okolí komínov, strešných okien a podobne, spolu so snehovými zábranami. Vaša strecha môže byť napadnutá aj machom. V prípade, že nejde o cementoazbestové povrchy a eternitové krytiny, môžete mach odstraňovať mechanicky vodou pod tlakom alebo aplikujte vhodné chemikálie.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
27.5. 2020 21:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44