13.8. 2020 6:00

Upratovanie v kuchyni môže byť zdravšie aj ekologickejšie: Čo treba vedieť?

13.8. 2020 6:00

Upratovanie v kuchyni môže byť zdravšie aj ekologickejšie: Čo treba vedieť?

Foto: Pinterest

Rozhodli ste sa siahnuť v domácnosti po ekologických pomôckach? Výborný nápad. Je ich viac než ste vôbec tušili a dokážu plne nahradiť všetky syntetické hubky či utierky, ktoré ste poznali dodnes. Garantujeme vám, že vás rozhodne prekvapíme – tieto výrobky sú praktické i naklonené prírode!

Koľko odpadu ročne vyprodukujete rôznymi špongiami či utierkami, ktoré v domácnosti používate? Záťažou pre životné prostredie nie je len výroba jednorazových papierových pomôcok, ale hlavne rôznych syntetických utierok, hubiek aj špongií. Všetky nakoniec skončia v komunálnom odpade a budú čakať celú večnosť, kým sa rozložia. Dá sa to však aj inak. Čo by ste povedali na pomôcky, ktoré pochádzajú z prírody a možno ich vo väčšine prípadov kompostovať v podstate celé? Navyše vám poslúžia rovnako dobre ako ich priemyselné náprotivky. Dáte im šancu?

Zázračná lufa

Lufu ste už iste mali možno vyskúšať, používa sa totiž aj pri starostlivosti o telo. Vyrábajú sa z nej však tiež špongie na riad, ktoré sú plne kompostovateľné. Funguje to jednoducho. Lufu na riad môžete zakúpiť v rôznych podobách, napríklad ako hotové kúsky so šnúrkou pre lepšie vysušenie po použití alebo ako jeden veľký kus, ktorý si nastriháte na veľkosť, ktorá vám bude vyhovovať. Životnosť lufy je zhruba dva až tri mesiace podľa intenzity používania, potom ju môžete odložiť do kompostu.

Kefy v kuchyni vôbec nie sú staromódnym pomocníkom.
Kefy v kuchyni vôbec nie sú staromódnym pomocníkom.
Zdroj: Pinterest

 

Nechce sa vám lufu kupovať? Vlastne si ju môžete vypestovať aj v svojej záhradke. Ide o zeleninu podobnú tekvici, pričom z plodu sa využíva vysušené vnútro ukryté pod šupkou. Treba však myslieť na to, že lufa je pôvodom z Egypta, a tak miluje slnko, v upršaných rokoch tak zrejme vytúženú úrodu mať nebudete.

autor:  Andrea
13.8. 2020 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy