26.6. 2012 8:00

Triky realiťákov

26.6. 2012 8:00

Triky realiťákov

Foto: profimedia.sk

Chcete predať nehnuteľnosť? Podľa odborníkov je práve leto ten najlepší čas. Ideálne je zveriť predaj domu či bytu realitke, dajte si však pozor na triky maklérov, ktoré radi používajú. Tu sú niektoré z nich.

1. Nepredajná cena

Maklér vám sľúbi, že nájde solventného kupca. Žiada však podpísať zmluvu o zastúpení pri predaji. Keď to urobíte, dotlačí vás k tomu, aby ste cenu znížili, vraj je byt či dom za vašu sumu nepredajný. Keďže potrebujete peniaze, súhlasíte. Nehnuteľnosť predáte pod cenu a ešte musíte maklérovi zaplatiť dohodnutú províziu.

2. Rýchle stretnutie

Maklér príde na stretnutie a veľmi sa ponáhľa. Má však dobrú správu a ponúka veľmi rýchlo predať nehnuteľnosť. Má ihneď pripravenú zmluvu, ktorá je rozsiahla, jej viaceré časti sú písané malým písmom. Núti vás, aby ste ju podpísali, pretože klient už čaká. Keď ju podpíšete, zistíte, že tam nie je napísaná vami požadovaná suma za nehnuteľnosť. Exkluzívnu províziu pre realitku však obsahuje. Keď chcete odstúpiť od zmluvy, zistíte, že od vás chcú mastnú pokutu.

3. Falošný kupec

Maklér sa telefonicky vydáva za priameho záujemcu o kúpu nehnuteľnosti. Dohovorí si termín obhliadky a počas nej si nehnuteľnosť fotografuje. Potom vás núti, aby ste podpísali zmluvu o predaji. Ak neuspeje, začne vašu nehnuteľnosť inzerovať a môže vám spôsobiť zníženie jej ceny.

4. Čistý papier

Maklér vám predloží na podpis papier s nevinne vyzerajúcou vetou: „Vlastník má záujem predať nehnuteľnosť.“ Tvrdí, že to potrebuje pre šéfa, aby mohol začať s ponúkaním. Miesto na podpis je oveľa nižšie ako spomínaná veta. Potom sa dozviete, že jednoduchá veta je doplnená o pečiatku realitky a o ďalšie informácie, a to aj s právom na exkluzívnu odmenu.

5. Odkaz na všeobecné obchodné podmienky

Maklér vám predloží na podpis zmluvu, v ktorej nie je ani zmienka o exkluzívnom zastupovaní a odmene. Po čase dostanete od realitky list, že nehnuteľnosť nemôžete predať, pretože máte zmluvu s ňou.

6. Termín

Obsahuje zmluva s realitkou vetu: „Keď kacelária byt nepredá, aj tak jej patrí odmena?“ Pozor! Ak je tam aj termín, dokedy zmluva platí, môže sa stať, že keď ju ukončíte, príde vám faktúra na úhradu nákladov.

26.6. 2012 8:00
Diskusia  ()
Diskusia
44