26.2. 2020 21:00

FOTO Najdizajnovejšie budovy planéty: Pozrite sa, čím ohúrili celý svet

26.2. 21:00

FOTO Najdizajnovejšie budovy planéty: Pozrite sa, čím ohúrili celý svet

Na pekné veci by sme sa mali pozerať často. Preto sa poďte pozrieť na najdizajnovejšie budovy sveta - na krásky zo železa a z betónu.

Veci sa dajú tvoriť tak, aby boli účelné a aby boli aj krásne. Hoci sa tieto dva fenomény nevylučujú, ak ide o dizajn, niekedy sa krása a inovácia dávajú na piedestál. Odmenou je celosvetový obdiv, ako tomu je aj v prípade stavieb, ktoré ďaleko prerástli hranice účelnosti.

HARPA koncertná hala a konferenčné centrum

Pod stavbou z roku 2011 je podpísaný Henning Larsen. Pred tým ako postavili dom koncertného umenia v Reykjavíku, bolo toto miesto len súčasťou ospalého prístavu. No potom prišla hala, ktorá vyrazila ľuďom dych. Lákala na kaleidoskopickú fasádu z viacfarebného skla a samotný kryštalický koncept škrupiny bol vytvorený umelcom Olafurom Eliassonom. Nechýbajú ani LED pásy, ktoré celú stavbu zahaľujú podmanivým svetelným efektom.

Záhrady v zálive

Krásna parabolická botanická záhrada v Marina Bay v Singapure. Zaujímavá je nielen z vonkajšej strany, ale aj obsahom. Je ukážkou toho, ako kombinácia skla a ocele môže priniesť niečo skutočne krásne. Dokonca v roku 2012 bola stavba na Festivale svetovej architektúry vyhlásená ako stavba roka.

FOTO Najdizajnovejšie budovy planéty: Pozrite sa, čím ohúrili celý svet
Zdroj: gettyimages

 

Linked Hybrid

Peking týmto projektom ukázal, že aj veľkomesto môže byť dizajnovo zaujímavé. Ide o koncept spojenia až ôsmich samostatných budov. Predstavuje rezidenčné projekty, ktoré nepôsobia ako opustené vežiaky. Sú akýmsi ostrovom veľkomesta, ktorý je pekne zladený a obyvateľom pod jednou strechou ponúka od bývania, cez zábavu, nákupy až po škôlky prakticky všetko.

The Shard

Najvyšší mrakodrap v západnej Európe je architektonicky skutočne impozantný. Zmenil síce panorámu Londýna, ale ide o fascinujúci osemuholník, ktorý dokázal do zaujímavého vzhľadu poňať kancelárie, byty, reštaurácie aj hotel a pôsobí ako vertikálna obec.

Zdroj: marcos
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
26.2. 2020 21:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44