9.4. 2020 0:00

Točité schody v dome: Poznáte ich výhody aj riziká?

9.4. 0:00

Točité schody v dome: Poznáte ich výhody aj riziká?

V poschodovom dome sa bez schodov nezaobídete. Aké schodisko si vybrať?

Točité sú najkrajšie

Schodisko je jediným spojovacím prvkom medzi podlažiami. Preto musí byť efektívne, praktické a bezpečné. Každý typ schodiska má určité priestorové nároky. Najväčšiu úsporu priestoru pri realizácii prináša točité schodisko, známe aj ako vretenové, kruhové či špirálové. Po ňom sa na poschodie dostanete priamočiaro a najrýchlejšie. Jeho výhodou je vysoká estetická hodnota.

Točité schody v dome: Poznáte ich výhody aj riziká?

Dôležité rozmery

Pohodlné točité schodisko nesmie byť priúzke, jeho minimálna využiteľná šírka má byť aspoň 80 cm. Dôležitá je pohodlnosť výstupu, na čo má vplyv výška schodiskových stupňov. Pri točitých schodoch sa používa výška od 18 do 21,5 cm. Priemery vnútorných točitých schodov sú od 1 050 až do 2 400 mm. Na jednu otáčku sa odporúča použiť 12 schodov.

Rôzne materiály

Jeho základom je nosný stredový stĺp alebo zvislá stenová nosná konštrukcia, na ktorú sa upevnia jednotlivé stupne. Na jeho realizáciu sa používajú rôzne materiály - betón, kov, sklo, drevo a ich vzájomná kombinácia. Točité schodisko sa dá vyskladať aj ako stavebnica z jednotlivých segmentov. Pre elegantný moderný interiér sú najčastejšou voľbou sklo a nehrdzavejúca oceľ. Do tradičného interiéru sa zasa viac hodia schodiská drevené a v kombinácii s kovom.

Zdroj: radomír
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
9.4. 2020 0:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44