9.1. 2021 15:00

Teplo z krbu môžete mať aj vy: A to aj v paneláku!

9.1. 2021 15:00

Teplo z krbu môžete mať aj vy: A to aj v paneláku!

Foto: Westwing, H&M Home, Shutterstock

Praskajúci oheň ľudí zbližoval od nepamäti. Pohľad naň si dnes môžete vychutnávať aj v paneláku.

Sálajúce teplo

Ak sa vám kachľové pece zdajú málo moderné, vyskúšajte sálavý kozub. Teplo, ktoré v ňom akumulujete, sa vypúšťa do priestoru postupne. Zohrieva aj okolité predmety a tie posúvajú tepelnú energiu ďalej. Pri vyhrievaní sálavým teplom nevíri vzduch, a preto ide o zdravé vykurovanie. Nevýhodou je dlhší čas rozohrievania a tiež vyššie náklady na kúpu. Akumulačný sálavý kozub sa hodí do novostavieb na celkové vykurovanie. Určite ho neodporúčame, ak chcete kozub využívať len na občasné kúrenie.

Na plyn

Niektoré sa na prvý pohľad nelíšia od klasických kozubov. Namiesto dreva však kúrite zemným plynom a teplotu nastavujete pomocou diaľkového ovládača. Odpadá tak prácne prikladanie a tiež čistenie popola. Ako sa hovorí, za luxus sa platí, a preto rátajte s vyššími nákladmi na prevádzku.

Na plyn
Na plyn
Zdroj: Westwing, H&M Home, Shutterstock

Pelety namiesto dreva

Ak používate kozub iba na občasné kúrenie a vytvorenie atmosféry, prikladanie dreva vás nebude zaťažovať. Keď však chcete kozubom vykurovať miestnosť, pouvažujte nad kozubovou vložkou na pelety. Do existujúceho otvoreného kozuba stačí vložiť kazetu s peletovou vložkou. Pôvodný kozub sa vizuálne nezmení, pohľad na oheň ostáva, akurát prikladať budete musieť iba raz za dva dni a namiesto dreva použijete pelety.

autor:  Jana Vrbová
9.1. 2021 15:00
Diskusia ()
Zdieľať článok