16.11. 2022 6:00

Teplé verzus studené svetlo: Ktoré si vybrať do interiéru?

16.11. 6:00

Teplé verzus studené svetlo: Ktoré si vybrať do interiéru?

Foto: pexels

Domáce osvetlenie nám môže vyčarovať tri typy svetla – teplé, studené a neutrálne. Každé z nich má iné využitie a ovplyvňuje naše vnímanie a náladu.

Teplé svetlo pre oddych a relax

Teplé svetelné odtiene navodzujú relaxačný efekt a sú v domácnosti využívané najbežnejšie. Teplé svetlo pôsobí upokojujúco, preto je vhodné do spálne, obývačky alebo do hosťovskej izby. Je častou voľbou aj pre kancelárie, pretože jeho svetelné spektrum najmenej unavuje oči.

Pri všetkých svetelných odtieňoch siahajte po LED žiarovkách a LED pásikoch, ktoré výrazne znížia spotrebu elektriny v domácnosti.

Studené svetlo pre osvetlenie väčších priestorov

Studené svetlo je typické modrastým odtieňom a silnou žiarivosťou. Práve kvôli nej sa využíva v priestoroch, ktoré je potrebné dôkladne osvetliť, ako napríklad obchodné domy, telocvične, výrobné haly alebo chodby. Studené svetlo sa spravila neodporúča využívať v obytných priestoroch, pretože jeho intenzita môže dráždiť oči.

Svetlo v interiéri.
Svetlo v interiéri.
Zdroj: pexels

Neutrálne svetlo pre varenie a štúdium

Praktickým svetelným odtieňom je neutrálne svetlo. Nedráždi oči a nespôsobuje útlm, vďaka čomu podporuje sústredenie. Neutrálne svetlo je vhodné využívať v kuchyni, v kúpeľni a na miestach, kde sa venujete práci alebo štúdiu, napríklad na lampičke na pracovnom stole.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
16.11. 2022 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy