14.11. 2020 6:00

Tancujúci nábytok je kultom: Kto stojí za týmto nápadom?

14.11. 6:00

Tancujúci nábytok je kultom: Kto stojí za týmto nápadom?

Foto: www.shiro-kuramata.com

Shiro Kuramata sa aj v súčasnosti považuje za jedného z najvýznamnejších nábytkových dizajnérov. Bol známy tým, že veľa nehovoril, zato svojimi dizajnmi často dokázal ľudí prekvapiť a rozosmiať.

Shiro Kuramata

Narodil sa v roku 1934 v Tokiu, kde vyštudoval High School of Industrial Art. Pracoval v továrni na nábytok a neskôr absolvoval štúdium dizajnu. Prax zbieral v reklamnom oddelení a ako aranžér výkladov. V roku 1965 založil vlastný ateliér, ktorý funguje dodnes. V 80. rokoch vytváral dizajny pre butiky v Paríži, Tokiu a New Yorku. Tvoril pre svetové firmy, ako napríklad Cappellini, Vitra, Xo a Memphis. Jeho kariéru ukončila predčasná smrť v roku 1991.

Kuramata sa preslávil využívaním revolučných nových materiálov a technológií, ktoré mu umožnili vyrobiť originálne kúsky. Napríklad stolíky na tenučkých nohách, vysúvacie a otáčajúce sa komody a iný nábytok s netradičným tvarom. Bavilo ho prekvapovať ľudí a meniť zažité vnímanie na bežné objekty. Bol rád, ak sa ľuďom vyčaril úsmev na tvári pri pohľade na jeho dizajny. Medzi také patrí napríklad stolná lampa OBA-Q, ktorá vyzerá, akoby cez žiarovku niekto prehodil vreckovku.

Kreslo Sofa with Arms
Kreslo Sofa with Arms
Zdroj: www.shiro-kuramata.com

Mrakodrapy na kolieskach

To, že tento japonský dizajnér mal veľkú vášeň pre nábytok so zásuvkami, je zrejmé z ikonických zásuvkových skriniek Side – ich vlnité krivky naznačujú tancujúceho človeka – či Pyramid so 17 zásuvkami. Celý svet ohromil skrinkou Revolving Cabinet, ktorej zásuvky sa môžu otáčať okolo vertikálnej kovovej základne. Firma Cappellini tieto netradičné komody, ktoré Kuramatu vyniesli na pomyselný dizajnérsky piedestál, dodnes vyrába a stále je o ne veľký záujem.

autor:  Daniela Mýtna
14.11. 2020 6:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44