13.3. 2013 5:00

Sušička bielizne: výhody a nevýhody

13.3. 2013 5:00

Sušička bielizne: výhody a nevýhody

Premýšľate nad tým, či si zaobstarať sušičku bielizne? Je veľa dôvodov, prečo si tento spotrebič do domácnosti kúpiť, no nájde sa aj niekoľko dôvodov, ktoré by vás od sušičky bielizne mohli odradiť.

Sušička bielizne: výhody a nevýhody


Výhody
Výhody, ktoré vám prinesie sušička bielizne, môžu byť naozaj lákavé. Tak napríklad sa môžete tešiť na krásne mäkučké a nadýchané uteráky. Ak ste doteraz poznali len poriadne „škrabľavé" osušky a uteráky, bude to iste príjemná zmena. Sušička vám tiež ušetrí kopec času. Veci nemusíte vešať a mnohé veci vôbec nie je potrebné žehliť po vytiahnutí zo sušičky. Najlepšie je však ešte „zahorúca" veci poskladať. V priebehu pár hodín môžete mať teda bielizeň vypratú, vysušenú i vyžehlenú. Stačí len poskladať a uložiť do skríň.

Veľkou výhodou je takéto sušenie najmä v zime, kedy nemôžete bielizeň sušiť vonku. Pri sušení vnútri dochádza k zvyšovaniu vlhkosti vzduchu v interiéri, čím sa zvyšuje aj riziko vzniku plesní. Sušenie bielizne vnútri je tiež nepraktické z pohľadu priestoru (teda pokiaľ nemáte naozaj veľké miestnosti). Veci vysušené v sušičke sú zvyčajne mäkšie a poddajnejšie, ľahšie sa žehlia (ak vôbec treba) a sú tiež príjemnejšie na nosenie. Nie je potrebné používať aviváže, čo je pozitívom najmä pre alergikov či pri malých bábätkách a ľuďoch s citlivou pokožkou.

Nevýhody
Sušička bielizne však má napriek vyššie uvedeným lákavým výhodám i nejaké tie nevýhody. Medzi ne možno zaradiť napríklad to, že nie je veľmi energeticky šetrným spotrebičom, takže vás môže prekvapiť vyšší účet za elektrinu. Pravdou však je, že sušičku nemusíte používať počas celého roka, ale len v dobe, kedy sa vonku sušiť nedá. Všetko je vecou zvyku. Tento spotrebič tiež predstavuje určité priestorové nároky, obzvlášť, ak kupujete samostatnú sušičku bielizne a nie sušičku s práčkou v jednom.

Sušička bielizne: výhody a nevýhody
Medzi nevýhody možno zaradiť i fakt, že nie všetky druhy textílií a oblečenia môžete sušiť v sušičke. Ak je na etikete danej veci prečiarknutý štvorec s kruhom uprostred, vec by ste do sušičky dávať nemali. Niektoré veci sa v sušičke vedia mierne či viac zraziť. Stáva sa to najmä, ak nezvolíte správny program a sušíte pri vyššej teplote, než daný materiál znesie, prípadne pri nekvalitných materiáloch.

Čo zvažovať?
Pri rozhodovaní, či sa vám sušička skutočne zíde alebo ani nie, treba brať do úvahy viacero vecí. Jednou z nich je počet členov domácnosti a tým pádom aj množstvo bielizne či frekvencia prania a žehlenia. U väčších rodín, kde práčka beží azda každý druhý deň a kde je potrebné často žehliť, môže byť sušička veľkým prínosom. Taktiež v prípade, ak máte menší byt a sušenie vecí na radiátoroch či šnúrach natiahnutých kade-tade, bude sušička príjemným uľahčením.

Ak bojujete s vysokou vlhkosťou v byte a možno i s plesňami na stenách, takisto môže byť sušička záchranou (sušenie bielizne vnútri výrazne zvyšuje vlhkosť vzduchu). Oplatí sa aj pre alergikov či ľudí trpiacich ekzémami alebo pri malých bábätkách, pretože na dosiahnutie mäkkosti a poddajnosti bielizne nepotrebujete žiadne aviváže. A v neposlednom rade, ak neznášate vešanie a žehlenie bielizne, so sušičkou sa tieto veci môžu stať pre vás minulosťou.

A aké sú vaše skúsenosti so sušičkou bielizne? Odporučili by ste ju alebo nie?

Zdroj: mária
13.3. 2013 5:00
Diskusia  ()
Diskusia
44