22.8. 2018 22:00

Stropné chladenie lepšie ako klimatizácia

22.8. 2018 22:00

Stropné chladenie lepšie ako klimatizácia

Čoraz vyššie teploty sú presvedčivým argumentom pre inštalovanie klimatizácie. Mnohí lekári však varujú pred zdravotnými následkami, ktoré vyplývajú z nesprávneho používania klimatizácie. No keď je horúco ako v pekle v hlave nám rezonuje iba jediná myšlienka - schladiť sa!

Stropné chladenie lepšie ako klimatizácia

Ide to aj inak
Čo všetko môžete z klimatizácie „získať"? Neustále prúdenie chladného vzduchu môže okrem nachladnutia, spôsobiť napríklad zápal spojiviek, trojklaného nervu či seknutie v krku alebo krížoch. Našťastie existuje alternatíva, s ktorou si môžete užívať vychladenú miestnosť bez vedľajších účinkov - stropné chladenie, ktoré je účinnejšie a zdravšie.

Inšpirujte sa: Osvedčené spôsoby, ako lepšie regulovať teplo v domácnosti

Neviditeľné, ale účinné
Stropné chladenie je tiché a neviditeľné. Funguje na podobnom princípe ako teplovodné podlahové vykurovanie. Namiesto horúcej vody v uzavretom systéme rozvodov prúdi studená voda. Tá vychladí strop, pri ktorom sa prirodzene drží teplý vzduch. Keďže studený vzduch je ťažší, postupne „padá" k podlahe a v miestnosti klesne teplota. Ochladzovanie je postupné, pre organizmus prirodzenejšie a príjemnejšie.

Stropné chladenie lepšie ako klimatizácia


Chladiť môže i voda zo studne

Zdrojom chladu je chladiaca jednotka alebo čerpadlo. Na chladenie je totiž možné použiť i vodu zo studne. Okrem sústavy rúrok sa na chladenie využívajú rôzne typy rohoží, napríklad kapilárne, ktoré majú malú hrúbku a zbytočne neznižujú strop. Navyše v zime sa dajú sa využívať na vykurovanie. Vďaka ich pružnosti ich bez problémov nainštalujete aj na atypické stropy, napríklad podkrovia či oblúky.

Pozrite si aj: Plastová pivnica sa zíde, ak nemáte podpivničený dom

Spôsob montáže
Montáž stropného chladenia môžete realizovať dvoma spôsobmi. Náročnejšia je tzv. mokrá cesta, keď sústavu rúrok priamo inštalujete do stropu. S touto úpravou musíte počítať už pri projektovaní alebo rekonštrukcii. Ucelené panely a rohože s rúrkami však môžete k stropu pribudovať aj dodatočne. Inštaláciu uľahčujú prefabrikované stropné systémy, keramické a sadrokartónové dosky, v ktorých sú už rúrky priamo zabudované. Pre prípadnú opravu je potom systém prístupnejší.

Stropné chladenie lepšie ako klimatizácia


Pekne v chládku

Stropné chladenie je ideálne aj pre alergikov, keďže pri ňom nedochádza k víreniu prachu, nevysušuje vzduch, nespôsobuje prievan. Jeho výhody si môžete užívať v každej miestnosti interiéru. V kuchyni však potrebujete zabezpečiť dostatočnú ventiláciu, aby nedochádzalo k zrážaniu vlhkosti na strope. To je hlavný dôvod, prečo nemôžete použiť stropné chladenie v miestnostiach s trvalo zvýšenou vlhkosťou, ako sú kúpeľne alebo vnútorné bazény.

Zdroj: radomír
22.8. 2018 22:00
Diskusia  ()
Diskusia
44